Skąd czerpać inspirację do lekcji kulturowych?

Uwielbiam lekcje kulturowe! W klasach 4-6 staram się wpleść w plan pracy ok. 6 takich lekcji. Uwielbiam wyszukiwać coś ciekawszego niż typowe Hallowe'en, Xmas czy Easter. Np. w tym roku w klasie 6 miałam już Thanksgiving Day, Australia Day, Groundhog Day, Pancake Day, Spring Day, a przede mną Queen's Birthday. W przyszłym roku planuję przeprowadzić lekcje nie tylko świąteczne, ale też np. poświęcone jedzeniu, zabytkom itp.
Rok 2012 był dobrym rokiem na przeprowadzenie w czerwcu jubileuszu królowej i lekcji o olimpiadzie w Londynie, ale z powodów osobistych nie pracowałam wówczas :( Wróciłam dopiero we wrześniu i ominęły mnie takie fantastyczne okazje.Przedstawiam tu, z czego korzystam przygotowując lekcje kulturowe:

KSIĄŻKI:


Polecam dwie wydawnictwa Scholastic / Mary Glasgow Magazine :
1) Festivals and Special Days in Britain


2) Holidays and Special Days in the USA


Są tam gotowe ćwiczenia, wystarczy tylko skserować (ogólnie polecam serię Timesavers tego wydawnictwa). Opisane są poziomy, więc łatwo wybierzemy co pasuje dla danej grupy. Ćwiczenia są niebanalne, zabawne i zachęcające do pracy. Jest dużo obrazków, co dla niektórych ma znaczenie.

 • "Britain" by James O'Driscoll


Myślę, że zna ją każdy nauczyciel angielskiego (a przynajmniej w moim odczuciu powinien). Ja mam nowe wydanie i do niego zeszyt ćwiczeń.
Oto spis treści:


Znajduje się więc tam absolutnie wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kraju, którego języka nauczamy. Książka jest estetycznie wydana, na dobrej jakości papierze, czyta się ją przyjemnie, na marginesach podaje dużo ciekawostek. Zdjęcia niestety są małe, choć wyraźne. Uważam, że w klasach SP może służyć tylko raczej jako inspiracja dla nauczyciela - raczej nie wykorzystamy tekstów w oryginalnym brzmieniu, gdyż są za trudne. Co innego na wyższych poziomach, materiału do lekcji kulturowych długo nam nie zabraknie. Natomiast quizy z zeszytu ćwiczeń są doskonałe do powtórek wiadomości kulturowych np. przed jakimś konkursem międzyszkolnym, same mogą w sumie służyć jako część pytań konkursowych lub inspiracja do nich. Podoba mi się Suggestions na końcu każdego rozdziału. To dzięki temu zetknęłam się z książkami Billa Brysona. Ponieważ książka traktuje o wszystkich aspektach Wielkiej Brytanii, siłą rzeczy jest dość ogólna - ja np. mam niedosyt po rozdziale o historii. Jednak taka właśnie w założeniu ma być - ma dawać tylko podstawy wiedzy, a jeśli coś nas szczególnie zainteresuje, możemy skorzystać z podpowiedzi w Suggestions.

 • "Kod: Brytania" by Lily Tiger

Podobna tematyka jak w "Britain". Jest napisana po polsku, ale nie jest to moim zdaniem wada. Może służyć jako przewodnik. Szata graficzna jest zdecydowanie uboga, a zdjęcia malutkie i niekolorowe, co jest minusem. Znajdziemy tam informacje o położeniu geograficznym, literaturze, sztuce, projektowaniu, filmie, mediach, filozofii, architekturze, fotografii, modzie - czyli zakres tematyczny jest dosyć bogaty. Napisana ciekawym i przystępnym językiem.


 • "The English Year. A month-by-month guide to the nation's customs and festivals, from May Day to Mischief Night" by Steve Roud


Tytuł jest dosyć wyczerpujący. Książka zdecydowanie dla zaawansowanych, jeśli chcemy wykorzystać teksty. Podaje mnóstwo szczegółów jeśli chodzi o święta, i wyjaśnia ich pochodzenie na kilka możliwych sposobów. Są tam też ludowe przyśpiewki i wiersze, co stanowi ciekawy materiał do pracy z uczniami na wyższych poziomach.


 • "Przejrzeć Anglików. Ukryte zasady angielskiego zachowania" by Kate Fo
Książka w języku polskim, kolejna skupiająca się tylko na Anglii. Autorka koncentruje się na życiu codziennym, a nie na świętach. Jest gruba - 620 stron - ale czyta się ją szybko, łatwo i przyjemnie. Można poznać mnóstwo ciekawych i mniej znanych szczegółów z codziennego życia Anglików. Polecam szczególnie, jeśli interesujecie się klasami społecznymi, gdyż autorka poświęca temu bardzo dużo miejsca.
 • "The book of days" by Adrian Wallwork
Dzięki tej książce możemy przeprowadzić lekcje z okazji różnych świąt - bo jak tytuł wskazuje skupia się ma obchodach świąt w różne dni w kalendarzu. Spis treści:


Podobnie jak "Timesavers", jest to książka o charakterze praktycznym. Jest to jedna z książek z serii Copy Collection wydawnictwa Cambridge. Na stronie po lewej są teacher's notes, a po prawej stronie są strony do kopiowania. Nowe wydanie jest z CD, stare miało kasety. Książka jest na poziomy od preintermediate w górę. Uważam, że to bardzo dobra pozycja do zapoznania z różnymi świętami z krajów angielskiego obszaru kulturowego. Po pierwsze, proponuje nie tylko oklepane święta typu Xmas i Hallowe'en, a po drugie nawet te typowe święta są podane w sposób interesujący, a nie taki sztampowy jak zazwyczaj. Ponadto ćwiczeń na poszczególne święta jest sporo, można więc wybrać to, co najbardziej odpowiada danej grupie. Zwłaszcza, że poziomy ćwiczeń są jasno oznaczone. Naprawdę warto się w nią zaopatrzyć jeśli uczycie na wyższych poziomach.


 • "Teaching English through culture, teaching culture through English" by J. Bogusławska, A. MioduszewskaJest to książka podobna do "Book of Days", natomiast świąt jest w niej mniej.


Za to do każdego święta jest ogrom ćwiczeń - do wyboru do koloru. Są quizy, tematy do dyskusji, krzyżówki, mnóstwo czytanek, ćwiczenia na słownictwo etc. Minusem w moim odczuciu jest absolutny brak obrazków lub zdjęć. I uboga szata graficzna - biało-szaro-czarno-niebieska. Te same kolory co w "Kodzie: Brytania".

CZASOPISMA:

Z gazet jako inspiracji do lekcji kulturowych polecam omawiane już przeze mnie ""Teacher" i "The Teacher's Magazine". Czasopismo, o którym jeszcze nie pisałam, to "English Matters". Tam również znajdziecie mnóstwo inspiracji. W każdym numerze jest dział Culture, ale szczególnie polecam ich wydania specjalne o UK, USA i Australii. Plusem są nagrania do części artykułów na mp3 do pobrania z netu, duże,  wyraźne zdjęcia oraz słowniczek.

STRONY INTERNETOWE:

Jeśli chodzi materiały wizulane - flashcards, postery itp. - to przede wszystkim inspiruję się Sparklebox. Ponadto polecam do oblookania:
http://www.dltk-kids.com/
http://www.enchantedlearning.com/activitycalendars/
http://www.makinglearningfun.com/index.html
http://www.michellehenry.fr/celebra.htm
http://www.earlylearninghq.org.uk/celebrations-festivals/
http://www.tes.co.uk/

Mam nadzieję, że przyda się wam mój krótki przewodnik! Może moglibyście coś dorzucić do tej listy?

11.06.2013 - uaktualnienie

Nie wiem, jak mogłam przeoczyć tę oto książkę:

A. Drong, H. Iwaniuk, M. Setman "Kultura i cywilizacja krajów angielksiego obszaru językowego"

Bardzo ją lubię. Jest to zbiór ćwiczeń, dlatego biorąc ją do ręki trzeba mieć już jakieś pojęcie o kulturze krajów anglojęzycznych. Ćwiczenia w niej są dość wymagające i można się sporo dowiedzieć. Książka podzielona jest na dwie części. W części pierwszej są pytania różnego rodzaju - testy wyboru, łączenie par, uzupełnianie tekstów itd. W drugiej części jest klucz z wyczerpującym komentarzem - zajmuje aż połowę książki! Polecam dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. I dla wszystkich anglistów - sprawdźcie się!

Komentarze

 1. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Widać, że lubisz to co robisz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy i zaangażowania. Widać, że bardzo lubisz swoją pracę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dziękuję za miłe słowa. Owszem, mam to szczęście, że mogę powiedzieć, iż moja praca jest poniekąd moim hobby :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, dziękuję za bibliografię. Obiecuję jej się przyjrzeć w najbliższym czasie. Z wymienionych przez Ciebie książek znam tylko - Teaching English Through Culture... bardzo fajna.
  Ja w swoich zbiorach mam jeszcze:
  - United Kingdom at a glance
  - Britain in close-up
  - An Illustrated history of Britain

  Poza tym polecam strony wydawnictw podręczników oraz działy o kulturze w prawie każdym podręczniku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za sugestie. Znam książki, o których wspominasz, ale tylko z okładki.
  Co do działów kulturowych, to właśnie w HotSpocie ich nie ma, są natomiast pewne wiadomości wplecione w poszczególne unity.
  Bugs World ma sporo lekcji i działów kulturowych, ale te nieświąteczne, czyli takie o codziennym życiu w UK to średnio fajne są

  OdpowiedzUsuń
 6. naprawde oddana z Ciebie teacher'ka :) ja mam jedynie doświadczenia związane z nauczaniem kulturoznawstwa UK... zawsze bardzo lubiłem realizować poszczególne tematy dotyczące najróżniejszych dziedzin życia w Wielkiej Brytanii... nie zaproponuję Ci niestety nic ciekawego, ale chciałem Cię zdecydowanie zachęcać do wdrazania elementów kulturowych na swoich lekcjach... w końcu język i kultura są bardzo ze spobą powiązane (Sapir Worth Hypothesis) i dużo lepiej jest nauczać języka w kontekście kultury kraju, gdzie mówi się w danym języku... tylko tyle :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki ;)
  Aktualnie rodzą mi się w głowie pomysły na lekcje kulturowe u maluchów w przyszłym roku szkolnym.
  Tak jak bardzo lubię Bugs World, tak uważam, że dział kulturowy w tych książkach jest niesamowicie denny (i to jest delikatne określenie). Na razie mam pomysł na dwie lekcje: o fladze - skąd się wzięła, jak się nazywa itd. - gdyż widzę, ze dzieci są tym zaciekawione, a poza tym ja uwielbiam Union Jacka! A drugi pomysł to lekcja o monarchii - uczniowie są zafascynowani faktem, że gdzieś tam żyje prawdziwa królowa i funkcjonuje dwór królewski. Wprowadzę to zamiast tych daremnych kulturówek, które proponuje podręcznik.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty