Lekcja o monarchii brytyjskiej dla klas 1-3 oraz strony, z których można czerpać inspirację do takich lekcji

W zbliżającym się roku szkolnym mam w planach przeprowadzić lekcję pokazową w klasie drugiej o monarchii brytyjskiej. Jak już kiedyś wspominałam, są w podręczniku gotowe lekcje kulturowe o UK, ale bardzo marne moim zdaniem. Pomyślałam, że zamiast nich wprowadzę coś mojego.

W pierwszej klasie chciałam przeprowadzić ogólne zajęcia o UK- gdzie leży, na jakie kraje się dzieli, powiedzieć o jakichś zwyczajach typu five o'clock itd. W klasie drugiej chciałabym przeprowadzić lekcję o rodzinie królewskiej, a w trzeciej - o fladze.

Jeszcze nie wiem, czy będzie to jedna taka lekcja w roku szkolnym, czy więcej.
Na razie w mojej głowie powstał luźny plan lekcji o królowej; przedstawię go za chwilę. Zastanawiam się, czy poprzestać na tym, czy zaproponować też kolejną lekcję o innych członkach rodziny królewskiej.

Oto plan mojej lekcji - jest to draft copy. Chcę ją przeprowadzić dopiero gdzieś na wiosnę, tak więc jeszcze to wszystko może się zmienić.

Materiały: flashcards / zdjęcia przedstawiające 1) koronę 2) Buckingham Palace 3) Królową Elżbietę 4) Księcia Filipa 5) innych członków rodziny królewskiej; korona - przedmiot, nie flashcard; karty pracy z koroną i kartki z ozdobami na koronę do wycinania

Główne słownictwo do wprowadzenia: queen, prince, palace, crown, good morning, her majesty, congratulations

Przebieg:
1) Prezentuję koronę (przedmiot, nie obrazek) i pytam uczniów, jak myślą - o czym będzie lekcja? Wysłuchuję zgadywań i przedstawiam temat. Wyjaśniam, że w UK mieszka królowa. Przy okazji tego krótkiego intro wprowadzam słówka queen i crown.

2) Prezentuję flashcards, nazywamy je, ćwiczymy nowe słówka wykorzystując jakąś grę, np. Magic Eye

3) Zabawa "Good Morning Your Majesty"

4) Projektujemy koronę dla królowej wykorzystując takie worksheety (klik na podpis obrazka zaniesie nas na stronę, która jest źródłem).

Korony, myślę że po jednej dla ucznia - nie cały worksheet

ozdoby na korony

5) Pokazujemy dzieciom zdjęcie prawdziwej korony Królowej dla porównania, a potem przyczepiamy wszystkie korony do tablicy, tworząc wystawkę.

To na razie tyle, jeśli chodzi o mój plan. JEŚLI MACIE JAKIEŚ SUGESTIE, PROSZĘ DAJCIE ZNAĆ W KOMENTARZU - WSZYSTKIE UWAGI MILE WIDZIANE!

Mam też pytanie, czy znacie te książki? Czy będą one pomocne w przeprowadzeniu takiej lub podobnej lekcji??Strony, które pomogą wam zaplanować fantastyczne lekcje na temat monarchii brytyjskiej
Komentarze

 1. Fajny pomysł na zajęcia, według mnie robienie korony na pewno spodoba się dzieciakom :) Ja na kółku z KN przeprowadzałam takie ogólne zajęcia o UK i fajnie sprawdziła się mapa, taka specjalna dla dzieci z zaznaczonym symbolami, np. koło Londynu było London eye, Big Ben itp, przy Liverpoolu The Beatles itd. Z mniejszą grupa osób rozmawialiśmy o tym co rozpoznają na mapie. Było też o fladze. Flagę do pokolorowania wzięłam ze strony dltk’s http://www.dltk-kids.com/world/england/index.htm. Co do książek o które pytasz to niestety nie wyświetlają się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam taką mapkę, myślałam o niej właśnie przy prezentacji UK na lekcji w klasie pierwszej. Dzięki za info o książkach, już poprawiłam!

   Usuń
 2. Pomysł na lekcje świetny !! :0 Na pewno przeprowadzę taką lekcję w moich klasach :)
  Co do książek także mi się nie wyświetlają :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się podoba! Co do książek - już poprawiłam.

   Usuń
 3. Super pomysł! Wpadło mi jeszcze do głowy, że ze starszymi dziećmi można przeprowadzić lekcję, podczas której pokazując zdjęcia (wycięte choćby z jakiegoś "Na Żywo") nauczyć ich tytułów królewskich, np.:
  - the Duke of Cambridge (Prince William)
  - the Duchess of Cambridge
  - the Prince of Wales
  - the Princess of Wales
  - the Duchess of Cornwall
  - the Prince of Cambridge (=Baby Cambridge
  - the Duke of Edinburgh
  Polecam bardzo fajną stronę (przepiękne zdjęcia): http://www.dukeandduchessofcambridge.org
  A później można dzieciom dać jakiś tekst lub puścić jakiś filmik, gdzie te tytuły będą wymieniane, a dzieci miałyby przyporządkować imiona do tytułów (wiem, chyba trochę zamotałam, ale może kogoś to zainspiruje) ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za inspirację, podoba mi się Twój pomysł! Właśnie miałam ten sam plan ze zdobyciem zdjęć członków rodziny z gazet (kilka już mam) :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty