Lekcja o Union Jack dla klas 1-3

Cieszę się, że spodobał się wam mój pomysł na lekcję o monarchii brytyjskiej. Idę za ciosem i dziś proponuję lekcję o fladze.

Na początek trochę historycznego wprowadzenia  (w wersji simple dla dzieci).

Opowiadając, można posłużyć się takim diagramem:


lub plakatem:

plakat z "The Teacher's Magazine" nr 1 - March 2009: polecam cały ten numer, jest w 90% poświęcony UK, zawiera przeróżne ćwiczenia na poziomy od elementary do intermediate. Nie wiem, czy można go jeszcze gdzieś zdobyć.

Dawno, dawno temu.... w odległej Szkocji żył sobie król James (Jakub) VI, który w 1603 roku został również królem Anglii - Jamesem I.  W owym czasie Walia nie była oddzielnym królestwem, ale należała do Anglii. Król zjednoczył oba królestwa, a jako symbol tego zjednoczenia zapragnął nowej flagi dla połączonych państw. Postanowiono więc wziąć czerwony krzyż z białym tłem, znany jako krzyż św. Jerzego - patrona Anglii, oraz biały krzyż z niebieskim tłem, znany jako krzyż św. Andrzeja - patrona Szkocji, i nałożono je na siebie. W ten sposób powstała pierwsza Union Flag. Było to w roku 1606. Jednak w obu połączonych królestwach używano różnych wersji flagi. Na przykład Szkoci woleli, żeby ich krzyż był na wierzchu,


a Anglicy woleli mieć swój krzyż nałożony na krzyż szkocki. Jednak to angielska wersja przetrwała.
Obecny wygląd flagi nie zmienił się od 1. stycznia 1801 roku. Wtedy to do królestw Anglii i Szkocji dołączono jeszcze Irlandię. Irlandia również miała swoja flagę. I również była to flaga z krzyżem! Krzyż ten zwany był krzyżem św. Patryka, od patrona Irlandii. Był to ukośny czerwony krzyż na białym tle. Dołączono go do już obowiązującej flagi i w ten sposób powstał Union Jack. A skąd się wzięło słowo Jack w nazwie?? To słówko w języku angielskim oznacza też banderę. Flaga w swoim oficjalnym kształcie używana jest też jako bandera na okrętach i statkach brytyjskich, i stąd się wzięła nazwa Union Jack.

Po tym wstępie można podzielić dzieci na grupki, powiedzmy 3-4 osobowe, każdej grupce wręczyć flagę pociętą na puzzle, np. stąd i poprosić o ułożenie.
Potem uczniowie indywidualnie kolorują flagę. Worksheety z flagą do pokolorowania znajdziecie na sparklebox, activity village, dltk-kids i esl printables. Jest też w "The Teacher's Magazine" z podpowiedziami, gdzie ma być jaki kolor.Po pokolorowaniu przez dzieci, można flagi przyczepić do sznurka, tworząc girlandy union jacków.

zdjęcie z www.etsy.com

Inne pomysły na lekcje o tej tematyce tutaj i tutaj.

Wszystkie wasze sugestie i pomysły mile widziane!!

Komentarze

Popularne posty