English Vocabulary in Use - Advanced

English Vocabulary in Use. M. McCarthy & F. O'Dell. CUP 2006

Pracuje się z nią przyjemnie. Jest gruba, tak że ćwiczeń nam nie zabraknie. Unity (uniciki) są krótkie, więc bez problemu można machnąć jeden na dzień. Unicików jest sto, plus 8 wyjaśniających na co zwrócić uwagę przy nauce słownictwa. Co jest ważne moim zdaniem to to, że słownictwo nie jest oderwane od rzeczywistości, tzn. nie będziemy uczyć się, jak nazywają się np. poszczególne rodzaje śrubek, ale sukcesywnie poznajemy słownictwo przydatne w codziennych sytuacjach, choć daleko wykraczające poza podstawowe. Ponadto ćwiczenia kładą duży nacisk na kolokacje i fixed phrases, nie uczymy się pojedynczych słówek w oderwaniu od kontekstu.

Dla kogo ta książka?
Książka dla pragnących poszerzyć słownictwo na poziomie zaawansowanym, ale to wiecie już z tytułu. Może być używana w grupach na kursach językowych lub jako pomoc w samodzielnej nauce.

Trudność:
Poziom C1-C2: zaawansowany

Co w niej znajdziemy?
Jak wszystkie książki z serii in use tego wydawnictwa ma typowy układ: na lewej stronie są wyjaśnienia, a po prawej ćwiczenia do tych wyjaśnień.
Dwie pierwsze części w książce poświęcone są nauce o języku, strategiach uczenia się, wyborze słownika itp. Rozdziały te są bardzo wartościowe. Przedstawiają techniki nauki i zapamiętywania słówek, wprowadzają różne koncepty użycia słownictwa, a oprócz tego też uczą słówek.
Pozostałe rozdziały koncentrują się wokół następujących zagadnień: work and study, people & relationships, leisure & lifestyle, travel, the environment, society & institutions, the media, health, technology, basic concepts  (czas, ruch, przestrzeń...) functional vicabulary (różne zwroty w rozmaitych sytuacjach w mowie i piśmie, np academic writing, premission, prohibition...), idioms & phrasal verbs, aspects of variation (m.in. American i British English i inne Englishe, language & gender, język nagłówków).
Jak widać zawartość jest przebogata!
Książka zawiera klucz i IPA.
Do książki dołączony jest CD-ROM, a na nim bajery uatrakcyjniające naukę: interaktywne ćwiczenia, dodatkowe nagrania, aby poćwiczyć umiejętność rozumienia ze słuchu, funkcja układania własnego testu, funkcja notowania własnego postępu itd.

Gdzie ją dostać?
Z tym nie będzie problemu. Jest szeroko dostępna w księgarniach językowych. W internecie dostępna jest np tu. Akurat na tej stronie trwa duża (30%) promocja na Vocabulary in Business i gramatyki in use tego wydawnictwa - do końca listopada. A na tę książkę jest 10% obniżki w cenie.

Minusy:
Cena, jak przy wszystkich publikacjach Cambridge (dlatego jeszcze raz poddaję Waszej uwadze tę promocję).

Zalety:

 • dużo odnośników do stron w internecie 
 • interaktywny cd-rom
 • dużo przydatnego słownictwa
 • przydatne unity o nauce, których zwykle brak w książkach na słownictwo
 • co jakiś czas w książce zamieszczone są przydatne wskazówki na temat tego, jak się uczyć (learning tips).
 • wiele unitow zawiera interesujące follow-upy, które odsyłają nas do różnych stron internetowych lub innych źródeł w celu poszerzenia słownictwa na dany temat
 • na końcu znajduje się klucz od czasu do czasu opatrzony komentarzem i sugestiami do nauki
 • słówka często ukazane są w kontekście, który stanowi fragment oryginalnego tekstu, np. z gazety, ulotek, książek.


Cała seria In Use wydawnictwa CUP cieszy się zaufaniem korzystających i ma już uznaną renomę, a ta książka nie odbiega od poziomu, a wręcz potwierdza jakość tych publikacji, tak więc polecam!

Komentarze

 1. Dzięki Aniu za wpis. Bardzo przydatny i konkretny! Serię "In Use" kojarzę głównie z gramatyk, fajnie wiedzieć, że są też książki do słownictwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko do słownictwa. Mam też English Pronunciation in Use oraz English for Business in Use.
   Ponadto już w jakimś wcześniejszym poście wspominałam o English Vocabulary in Use Elementary, korzystałam z niej na kółku językowym.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty