Elllo

English Listening Lesson Library Online

Z ankiety wynika, że posty o przydatnych linkach nie cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród Was. A ja przewrotnie przygotowałam na dzisiaj taki wpis :)

Za tego linka będziecie mi wdzięczni, zobaczycie. No chyba, że już go znacie.

Ja wpadłam na niego 4 lata temu. Nie pamiętam już teraz, czy z jakiegoś innego linka, czy przypadkiem serfując po necie. Zresztą nie ma to znaczenia.

Pod tym adresem znajdziecie podcasty, czyli krótkie nagrania / filmy na różnorodne tematy. Stronę założył amerykański nauczyciel angielskiego  - Todd Beuckens - uczący w Japonii. Było to parę lat temu i do dzisiaj strona się niesamowicie rozwinęła. Widać to po licznie podcastów - jest ich już ponad 1100. Co wyróżnia tę stronę od innych z podcastami to fakt, że poza nagraniami znajdziecie przygotowane do każdego podcastu ćwiczenia na zrozumienie, na słownictwo, jest też tapescript z wyjaśnionymi słówkami. Można sobie też ściągnąć te ćwiczenia wraz z nagraniem mp3.
Podcasty można wyszukiwać wedle tematu lub poziomu - są czytelnie opisane. Można też wybrać odmianę angielskiego, która nas interesuje. Todd nagrywa rozmowy zarówno z nativami, i to nie tylko amerykańskimi, ale również Australijczykami, Kanadyjczykami, Anglikami, Irlandczykami, obywatelami RPA, jak i z ludźmi, dla których angielski nie jest językiem ojczystym.
Rozmowy są krótkie, zwykle słychać Todda zadającego pytania, a rozmówca odpowiada. Atmosfera dialogów jest luźna, można podłapać mnóstwo nieformalnych wyrażeń, jednym słowem jest to prawdziwy "żywy język". Tematy są przeróżne, ale wszystkich słucha się świetnie.
Ponadto Todd przygotował inne rodzaje ćwiczeń oparte na podcastach. Moim ulubionym jest Mixer. W tym zadaniu 6 osób wypowiada się na ten sam temat. Można posłuchać różnych odmian angielskiego i dowiedzieć się czegoś o tym i o owym. Jak w przypadku tradycyjnych podcastów, również nagrania z mixera można ściągnąć, a do tego też ćwiczenia.
Podcasty posłużyły też do utworzenia krótkich gier na ich bazie. Zwykle polegają na tym, że słuchamy fragmentu podcastu, potem następuje przerwa w której widzimy pytanie do tego fragmentu i należy wybrać zdjęcie  (do wyboru są 4) będące odpowiedzią na to pytanie. Jak widać, swoją formułą nieco przypomina zadania na słuch z egzaminu gimnazjalnego tudzież proponowanego sprawdzianu 6-klasisty z j. angielskiego.
Na stronie znajdziecie też podcasty zaaranżowane w formie wiadomości. Również są do nich quizy i ćwiczenia.

Strona ma przebogate, niewyczerpane zasoby na setki godzin nauki. Można z powodzeniem wykorzystywać nagrania już od czwartej klasy SP. Świetnie jeśli macie internet w klasie i rzutnik, wtedy możecie "z biegu" pokazywać podcasta na lekcji, ale jeśli nie - to żaden problem dzięki temu, że możecie ściągnąć nagranie. A co ważne, nie łamiecie w ten sposób prawa, o czym możecie przeczytać na dole strony - dla celów niekomercyjnych zasoby stronki mogą być wykorzystywane bez ograniczeń.

Zachęcam Was do zapoznania się z tą stronką i doczepienia jej do ulubionych!

A czy Wy znacie i polecacie jakieś fajne strony z podcastami?

Komentarze

 1. http://breakingnewsenglish.com/ i inne strony jej autora, bardzo fajne - robię z dorosłymi i maturzystami , którzy na nieupraszczana wersje newsów nie sa jeszcze gotowi . A to ello muszę przejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie zapowiada się ciekawie i godnie uwagi. W wolnej chwili zagłębie się w treść i zobaczymy jak to wpłynie na moja edukację :)
  ---
  http://www.tlumacz-polsko-czeski.pl/

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre linki są zawsze w cenie :)!
  Ja ostatnio trafiłam tu: http://www.engvid.com/ i tu http://film-english.com/ i się z tymi stronami zaznajamiam. Linki były gdzieś na fanpejdżach ESLowych nauczycieli/stron. Ostatnio tyle tego lajkuję, że już nie ogarniam co, skąd pochodzi ;). Swoją drogą sporo materiałów mogę też niecnie wykorzystać na zajęciach z niemieckiego :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Osobiście jestem zachwycony tym http://www.newsinlevels.com podobne do breakingnewsenglish ale - jak dla mnie - w lepszej formie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję wszystkim za podzielenie się swoimi linkami! Zbieram wszystkie adresy i wrzucam je na mojego fanpage'a, niech i inni skorzystają!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty