PlayMais - podejście drugie. Namacalne punkty w rywalizacji grupowej
PlayMais w nauce języka angielskiego
Pamiętacie mój wpis o PlayMais? Podałam Wam wtedy ogólne informacje na temat tego, co to w ogóle za wynalazek i pokazałam jak z dziećmi konstruowaliśmy robaczki.
Dziś pomysł na kolejne zastosowanie chrupek.


Z pierwszakami lekcja powtórzeniowa wygląda u mnie tak, że dzielę dzieci na grupy, zwykle dwie lub trzy. Głównym bohaterem mojego podręcznika jest Gąsienica Colin. Dzielę  tablicę na tyle części, ile mam grup i w każdej części rysuję głowę Colina. Kolejne kulki stanowiące segmenty jego ciała dorysowują dzieci za prawidłowe nazwanie obrazków po angielsku lub przeczytanie i przetłumaczenie na polski wyrazu.

Wygląda to mniej więcej tak:


PlayMais w nauczaniu języka angielskiego
Tu Colin na IWB już po podliczeniu punktów

Na lekcjach karcianych mam mniej dzieci, więc mogłam to nieco zmodyfikować i poza standardowym rysowaniem kulek dzieci dostawały też chrupki PlayMais, po 3 za każdą prawidłową odpowiedź. Zaznaczyłam, że to są chrupki nie dla pojedynczych uczniów, ale dla całej grupy. Po podliczeniu punktów każda grupa dostała dodatkowo tyle chrupek, ile zdobyła punktów. Dzieci wspólnie w swojej grupce tworzą co tam chcą, u mnie wyszło coś takiego:


PlayMais na angielskim


PlayMais na angielskim
kojarzy mi się z glistą ludzką ;)

Pomysł ten sprawdzi się w małej klasie, właśnie najlepiej na kółku. Ja miałam 12 osób. Nie musicie od razu kupować klocków PlayMais. Możecie wykorzystać kulki z ciastoliny, obrazek pocięty na kawałki do późniejszego ułożenia, kółeczka z kolorowego papieru do kółkowego origami (nie pamiętam, jak się to fachowo nazywa) czy cokolwiek Wam przyjdzie do głowy, a jest dobre, by potem zaangażować grupkę do wspólnej pracy. Podoba mi się pomysł młodego pedagoga z rureczkami, ale musielibyście je uprzednio przygotować, żeby gotowe dawać dzieciom jako punkty.

Rozplanujcie to też czasowo, najlepiej żeby część powtórzeniowa trwała 15-20 minut, aby potem dzieci jeszcze zdążyły coś wspólnie stworzyć.

PlayMais możecie kupić w sklepie Kreatywne Maluchy.


Komentarze

  1. Cześć:)
    Masz może jakieś pomysły jak urozmaicić lekcje indywidualne/grupowe dla gimnazjalistów?

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty