Reindeer race - pomysł na lekcję przedświąteczną

Reindeer race - tak ją nazwałam, zainspirowana czymś zupełnie innym, teraz już nie pamiętam czym, bo to było z jakieś 5 lat temu...

Gra autorska, mojego pomysłu :) Jest to lekcja podsumowująca słownictwo czy też struktury - zależy jaki poziom - jakich nauczyliśmy się od września. Żeby nie uciekło z pamięci.


Materiały:

 • Tablica, pisak / kreda
 • Tyle magnesów-pionków, ile będzie grup - każda grupa inny kolor. 
 • Dużo flashcardów, w tym 6-10 świątecznych
 • może być jakiś ładny obrazek z reniferem czy Mikołajem z workiem pełnym prezentów. U mnie na zdjęciu poniżej jest Mikołaj, ani śladu reniferów - mimo nazwy ;)


Wiek:
Od klasy pierwszej wzwyż

Poziom:
Od beginner wzwyż, można ją różnorako zaaranżować na poziomy od intermediate, wtedy zamiast flashcardów proponuję jakieś zadania.

Czas:
Ok 25 minut

Przebieg:
Rysujemy na tablicy linię zawijaną, coś jak sinusoida przewrócona o 90 stopni. Linia symbolizuje drogę, a na tej drodze co jakiś czas chorągiewkę. Na końcu drogi domek. Tak jak na tablicy.


mój Mikołaj po prawej stronie, zaraz pod Noisometerem.



Klasę dzielimy na dwie czy trzy grupy w zależności od uczniów. Najlepiej, żeby grupa miała max 8 osób, optymalnie 6.
Ustawiamy pionki-magnesy na początku linii, u mnie jest tam Mikołaj. Na zdjęciu pionki są już w domku - na mecie - już jest po grze. Wyjaśniamy dzieciom, że jesteśmy pomocnikami świętego Mikołaja i pomagamy mu dostarczyć prezenty. Która grupa pomocników najszybciej rozda swoje?
Jakoś ustalamy, która grupa zaczyna - nie wiem, rzut monetą / kostką / marynarz. Pierwszej grupie pokazujemy pierwszego flashcarda. Odpowiadają. Jeśli dobrze - idę jedną chorągiewkę do przodu, a jeśli jest to obrazek świąteczny, to dwie do przodu. Jeśli nie potrafią odpowiedzieć - stoją w miejscu. Potem to samo z kolejnymi grupami i znów pierwsza, druga itd. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza dochodzi do domku. Wyjaśniam, że nie trzeba kostki! Po prostu poruszamy się po chorągiewkach zawsze jedno lub dwa pola do przodu.

No i to w zasadzie wszystko.
Jeśli wypróbujecie w tym tygodniu, dajcie znać jak się podobało Waszym dzieciom!!


Komentarze

 1. Jakież proste i jakie fajne. Wykorzystam we czwartek, dzięki Aniu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam jak w tym roku wypróbować (zapisuję w głowie), ale jesteś kopalnią pomysłów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna zabawa. W tym roku już trochę za późno, ale w następny na pewno wykorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wykorzystałam:) z lekką modyfikacją:) U mnie był to Santa's race:) Do pudełka włożyłam mini x-mas flash'e z super simple songs:) oraz puste białe karty:) Uczniowie losowali. Po wylosowaniu białej i poprawnej odp. na pytanie poruszali się do przodu o 1 pole, po wylosowaniu x-mas card i udzieleniu dobrej odp. o dwa:) Niepoprawna odpowiedź 1 do tyłu:) Na Mikołajów w domu czekały cukierki za dotarcie i dostarczenie prezentów na czas:) Dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty