Gra na poćwiczenie Present Simple & Present ContinuousDzisiaj przedstawię Wam grę planszową użyteczną w ćwiczeniu różnic między czasami Present Continuous a Present Simple.

Gra przeznaczona jest dla uczniów od lat 10. Jednak teraz, gdy nie ma określonego ogólnonarodowego programu dla poszczególnych klas, a tylko na dany etap kształcenia, trudno będzie przewidzieć w jakiej klasie akurat uczniowie będą poznawać te czasy i to jeszcze w opozycji do siebie. Ucząc z HotSpota jest to zagadnienie z początku klasy piątej. Mam w ramach etatu nauczanie indywidualne z uczniem klasy piątej. Chłopiec jest bardzo bystry, szybko chłonie materiał, ma naturalną zdolność do nauki języków, dlatego gra nie sprawiła nam większych trudności, choć do łatwych nie należy. Z przeciętną podstawówkową klasą, która spotyka się z tymi dwoma czasami naraz, bez ciągłych wskazówek nauczyciela raczej nie wyjdzie. Więc w piątej klasie tak, ale albo z bardzo zdolnymi uczniami, albo z pojedynczą grupką. W praktyce to tylko kółko, bo raczej nie zdarzają się klasy 10-osobowe, bo tyle myślę można zaangażować maksymalnie przydzielając pionek na parę. Ewentualnie na lekcjach w dniu 2 czy 5 stycznia, kiedy wiadomo, że dzieci będzie garstka. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, abyście wypróbowali ją na wyższych poziomach i w innych grupach wiekowych, łącznie z dorosłymi.

O co chodzi w grze. Posuwając się do przodu o wyrzuconą liczbę oczek, każdorazowo stajemy na polu, na którym należy ułożyć zdanie w jednym z dwóch czasów. Jest podany przysłówek częstotliwości, który ma ucznia naprowadzić na trop odpowiedniego czasu. Mamy też zawsze podmiot, a czasownik ciągniemy ze stosiku. Czasowników jest multum. Wszystkie czytelnie zilustrowane zdjęciami, co jest ułatwieniem. Pola, na których stają pionki oznaczone są różnymi kolorami w zależności od tego, czy jest to zdanie pytające, przeczące czy oznajmujące. Powiem Wam, że nie jest to najłatwiejsza gra, raczej zastosowałabym ją jako podsumowanie tego zagadnienia. Natomiast faktycznie bardzo angażuje myślenie, a dzięki dużej liczbie czasowników możliwości tworzenia zdań są niemal nieskończone, do tego dochodzą czasami zabawne zdania typu 'moi sąsiedzi nigdy się nie myją'; można się pośmiać.


Przysłówki częstotliwości jasno dają znać (zorientowanym), jaki czas należy zastosować, jednak uczniom trzeba przypomnieć / uświadomić, że PC ma też inne zastosowania, niż przedstawienie czynności odbywającej się  w chwili mówienia. Gra wymaga od uczestników orientowania się, że czas ten stosujemy dla określenia zaplanowanych na najbliższą przyszłość czynności oraz dla czynności tymczasowych. Jeśli chodzi o PS, to pojawia się rzadziej spotykany (w szk. podstawowej) przysłówek, jakim jest 'hardly ever'.
Z powyższych względów gra nada się i na poziom gimnazjalny, a w liceum też np. w formie warm-upu.


Podoba mi się to, że naprawdę angażuje, nie jest odtwórcza - trzeba pogłówkować, aby ułożyć zdanie. Prowokuje do bardziej zaawansowanego myślenia niż przy tradycyjnych ćwiczeniach, co jak wiadomo z neurodydaktyki uruchamia struktury odpowiedzialne za głębsze przetwarzanie, a co za tym idzie lepsze zapamiętywanie i użycie.

Grę możecie zakupić tu KLIK. Dla nauczycieli stała zniżka 15%! Cena gry jest bardzo przystępna. Wykonanie solidne - plansza do gry na grubym kartonie i usztywnione karty z czasownikami. Jak wspomniałam, czasowników jest mnóstwo, z pewnością uczniowie nie będą znać wszystkich.

Wg instrukcji gra jest dla 4 zawodników, ale pionków było pięć - nie wiem czy to niedopatrzenie, czy zapas?
Tak czy siak, jeśli macie więcej dzieci to zawsze mogą grać jako drużyny. Albo można zrobić lekcje z grami planszowymi czy angielskimi puzzlami. Ustawiać stacje i na każdej inna gra. Partyjka w grę na czasy zajmie wam 10-15 minut.

W tych postach znajdziecie propozycje tego, jakie gry mogą znaleźć się na poszczególnych stacjach:
1) http://english-nook.blogspot.com/2014/03/nowe-jacki-i-inne-nabytki.html
2) http://english-nook.blogspot.com/2014/01/gra-planszowa-na-angielskim-weze-i.html
3) http://english-nook.blogspot.com/2014/04/nowe-nabytki-konca-nie-widac-d.html
4) http://english-nook.blogspot.com/2013/06/gry-i-zabawy-stolikowe-na-koniec-roku.html


--------------------------
Dziękuję firmie za egzemplarz gry do recenzji.

Komentarze

  1. Firma Regipio wiedziała komu podarować grę w zamian za wpis :) na grudniowych Kapeluszach oglądałam tę grę i miałam sporą chęć kupić. I do tej pory chodziła mi po głowie, a teraz się przekonałam, że warto :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty