Scrabble na angielskim - part 1Pamiętacie tego posta i moje ambitne plany? So far so good. Wszystkie 3 minikursiki zaliczone (ale jeśli uważacie, że wystarczy poświęcić im mini czas, to jesteście w błędzie), o nich osobne posty w przygotowaniu (czyt. prędko ich nie będzie).
Do tego połowa gamification już za mną. Jeszcze tylko final exam i final project i będę wystarczająco kompetentna, aby gamifikować wszystkie aspekty życia - zawodowe, prywatne i inne.

Tymczasem jest już parę wymiernych i namacalnych korzyści z kursu, mianowicie zakupiłam kilka gier do pracy (i to za stawkę 8,50zł za jedną).

Dziś przedstawię Wam Junior Scrabble. Oczywiście wersja English.

Mój zabytek za 8,50 pln pochodzi chyba z epoki Gierka, właściwie to wczesnej Margaret Thatcher trzymając się brytyjskich realiów.

Można kupić wersje nowsze, ale moja gra vintage ma swój urok, czyż nie??
Jeśli graliście kiedykolwiek w dorosłe Scrabble, to analogia do tej wersji jest znikoma, poza siedmioma literkami, które stale powinny być przed graczem.

Scrabble dla juniorów to właściwie dwie wersje w jednym opakowaniu, dziś napiszę o tej łatwiejszej, dla brytyjskich tubylców aged 5-8, u nas sprawdzi się właściwie od 3 klasy SP, chyba że macie jakichś bystrych wyjątkowo w młodszych klasach.

Plansza i hasła już są z góry przygotowane (jak widać na zdjęciu nr 2 wyżej), więc inwencji nie ma tu żadnej, ale spryt się przyda.

Dzieci losują 7 liter i po kolei wykładają na planszę. Zasada jest jedna: uzupełniamy wyraz od początku, od pierwszej litery lub po kolei dokładamy do tych, które już są. Tak jak poniżej na zdjęciu ze słoniem i lodem:


W każdej kolejce uczeń wykłada po 2 literki i uzupełnia dwoma ze stawki.
W normalnym scrabble nie znajdziecie czerwonych żetonów (widoczne na zdjęciu nr 3 u góry). Są to punkty za postawienie ostatniej literki przy danym słowie. Aha, i wszystkie litery graczy są doskonale widoczne dla innych, dzięki czemu na bieżąco można obmyślać i modyfikować strategię, aby uniemożliwić kolejnym osobom dokończenia słowa.

Grę można wykorzystać w nauce spellingu, no i po kilku rozgrywkach dzieci zapamiętują słówka z planszy, a kilka jest dość ciekawych jak na ten poziom.

Wg instrukcji gra jest dla 2-4 osób, ale graliśmy też bezproblemowo w piątkę.

Używaną grę oczywiście w angielskiej wersji językowej w dobrym stanie kupicie już poniżej 10zł na allegro. Na tę grę ofert jest mnóstwo. Nic tylko brać.
hej, dzieci ze zdjęcia niżej! macie podobne fryzury do mojej!
*to nie jest zdjęcie z gry

mamy fryzurki z epoki :)mamy tyle włosów, że mogą w nich zamieszkać małe zwierzątka, a ptaki wić gniazdaKomentarze

 1. My również mocno rozwijamy angielski grając w scrabble.
  Słownictwo mocno idzie do przodu.
  Warto też korzystać z narzędzi takie jak scrabble solver, scrabble cheat.
  Troszkę pomagają wygrywać, ale przy tym też mocno nauczają
  Polecam takie polskie narzędzie w języku angielskim http://scrabblemania.net

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny pomysł z tymi scrabblami :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zakupione :) czas na działanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne podejście do nauki nowych słówek w języku angielskim. Poprzez zabawę uczymy się. Dobrym sposobem jest po prostu uczenie się z książek językowych od https://www.jezykiobce.pl i wtedy mamy możliwość prawidłowego rozwijania się w danym języku obcym.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty