Jak to w końcu z tymi podręcznikami wieloletnimi?Sprawa zmiany podręcznika w klasach 1 spędza co niektórym sen z powiek. Piszecie do mnie w mailach, czy można jeszcze zmieniać, czy można zmienić za rok, a może zostajemy przy tegorocznym.

Postanowiłam przedstawić Wam, co ja wiem w tym temacie - po sierpniowym szkoleniu Pearsona. Wspierałam się też pearsonowskim kompendium o zmianach w ustawie o systemie oświaty.

Oto, co z tych materiałów wynika:

Obecnie podręczniki w klasach pierwszych nie muszą jeszcze spełniać wymogu wieloletniości. Ale od roku szkolnego 2015/16 już do klas 1 i 2 wchodzą podręczniki wieloletnie, tak więc jeśli obecnie mamy np. w 1 klasie New English Adventure 1 i nie jest ono jeszcze wieloletnie, to nie ma problemu, ale od września NEA 2 dla klasy 2 musi być wieloletnie, gdyż rok później otrzymają ją klasy pierwsze (obecni zerówkowicze). Np. ja mam teraz Tigera 1, który nie jest wieloletni, ale od września dostaniemy wersję wieloletnią Tigera 1, Tiger 2 też jest przygotowany jako wieloletni.
Nie trzeba nic zamawiać, jeśli nie zmieniacie podręcznika. Trzeba tylko poinformować dyrekcję o wybranym tytule i takie książki wieloletnie przyjdą do szkoły.

Co do zmiany w klasie obecnej pierwszej. Musimy tak to zaplanować, żeby uwzględnić przychodzące nowe pierwszaki po wakacjach. Jeśli chcemy np. kontynuować NEA w obecnych klasach 1 - czyli NEA 2 w drugich, a u pierwszaków powakacyjnych wprowadzić np. Tigera, to trzeba pamiętać, że gdy te nowe pierwszaki będą w drugiej klasie, to otrzymają NEA 2 po starszym roczniku, a nie Tiger 2. Teoretycznie można to zrobić, byle by PP była realizowana; w praktyce wydaje mi się, że to za dużo zachodu i jeśli powiedzmy nie spasowało nam NEA 1 u obecnych pierwszaków, chcemy się przerzucić dajmy na to na Tigera, to trzeba zamówić Tigera 2 dla obecnych pierwszaków (nie będą kontynuować kursu z NEA) i Tigera 1 dla powakacyjnych. Skomplikowane to, trzeba się wczytać. Podsumowując - jeśli nie jestem zadowolona z danego podręcznika w klasie obecnej 1, to mogę go zmienić, ale muszę zrobić to dla klasy 1 i 2.

Pamiętajcie, że realizujemy podstawę programową, nie podręcznik, a tę można zrealizować i bez podręcznika! W praktyce nie znam jednak nikogo, kto by się na to pokusił. U mnie w szkole jest to nie do przejścia, choć przyznam się Wam, że coraz bardziej kusi mnie ten pomysł. Niestety, nie ma to racji bytu przy 4 klasach pierwszaków (kserujcie te materiały 2 razy w tygodniu dla tych 80 uczniów), a do tego poza mną pierwszaków uczą jeszcze dwie inne anglistki i wiem, że one by na to nie poszły - podręcznik to jednak spore ułatwienie - a niby w danej szkole powinno być pod tym względem jednolicie. No ale może kiedyś... #rozmarzenie
Komentarze

 1. Ja właśnie tak robię w mojej klasie pierwszej. Nie jestem zadowolona z New English Adventure (tej nowej żółtej bo tamta niebieska była dobra) i zmieniam na Our Discovery Island którą mam już w innej szkole w klasach I-III. Czyli moja obecna klasa 1 uczaca się z NEA 1 będzie miala Our Discovery Island 2.
  Kiedy oglądałam konferencję Pearsona online i powiedzieli o tym,że można uczyć bez podręcznika, tylko, nauczyciel, kreda i tablica to od razu pomyślałam o english nook i się nie mylilam.
  A co do tematu podręczników wieloletnich to jest jeszcze problem z klasą 4. Jaką książkę wybrać, pamiętając, że nie będzie można ich przez jakiś czas zmienić i że będą się z nich uczyły klasy złozone tylko z dzieci 8letnich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nasz Pan Dyrektor wcale nie ma problemu z tym, żeby nauczyciel n ie miał odręcznika, bo uważa tak, jak Ty - realizujemy PP, nie podręcznik :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A jakie materiały chciałaby Pani kserować?

  OdpowiedzUsuń
 4. Droga Rubello, zaplątałam się i proszę o pomoc. Wprawa wygląda tak: obecna 1 klasa ma NEA 1 i nie jest wieloletni. Od września nie mogę zabrać książek z pearsona bo podobno nie dogadał się z nową erą z której korzystają nauczycielki z edukacji wczesnoszkolnej. Dla klasy 1 od września zaplanowałam Tigera 1 (bo nie mogę z pearsona) i co teraz z obecną klasa 1? czy musze zostać przy NEA 2 czy moge zabrać Tigera 2? dyrekcja nie wie a koleżanka z pracy mówi, ze nie mogę Tigera 2 bo klasa 2 musi juz mieć kontynuacje czyli NEA 2 od września i sama już nie wiem;( proszę o pomoc ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli zmieniasz teraz podręcznik na Tigera, to jeśli chcesz, żeby powakacyjne pierwszaki za rok w drugiej już klasie miały Tigera 2, to dla obecnych pierwszaków musisz zmienić podręcznik na Tigera 2 i zrezygnować z NEA. I możesz to zrobić, koleżanka mówiąca o kontynuacji się myli. Teraz ostatni dzwonek na zmiany.
   p.s. rozwala mnie to: 'dyrekcja nie wie' - to kto ma wiedzieć do diaska??

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty