Let's visit the United States on European Day of Languages!Mówię Wam, jak czasami brakuje mi uczniów na poziomie od B1 wzwyż! Lubię pracę z dziećmi, rozwija mnie kreatywnie, nie sposób się nudzić, jednakże językowo czuję spory niedosyt i gdyby nie to, że mam w sobie dużo samozaparcia i na własną rękę wiecznie coś tam dziubię w ćwiczeniach około-CPE, czytam i oglądam w oryginale, to wkrótce byłabym chyba tylko o jedną lekcję do przodu w stosunku do moich uczniów...

Kolejną bolączką jest fakt, że mam mnóstwo materiałów na poziomy wyższe niż A2, a nikogo, z kim mogłabym je wykorzystać... Może kiedyś wrócę do korków, na razie jest to nierealne.

Jednym z takich materiałów, co to aż mnie skręca, żeby go wprowadzić na lekcje, jest kolejna książka Romana Ociepy "Let's visit the United States" wyd. Polonsky. O poprzedniej pisałam tu.Książka zawiera 15 unitów dających odpowiedzi na wszelkie pytania związane z USA: położenie i warunki geograficzne oraz przyrodnicze, symbole USA, grupy etniczne, historia, literatura, sport, prezydenci, wynalazki (a jak wiecie, jest ich sporo), celebryci, jedzenie, muzyka, a na koniec - przemysł samochodowy!!! (widzieliście kiedykolwiek taki rozdział w książce o podobnej tematyce??),

Jak wszystkie książki z tej serii, "Let's visit the United States" jest photocopiable - płacicie raz, a wykorzystujecie w nieskończoność. Cena jak za książkę tego typu jest konkurencyjna w stosunku do innych wydawnictw. W cenie otrzymujemy 72 strony pełne zadań plus płytę CD.

Układ unitów przypomina to, co znamy już 'Let's visit Ireland", a więc:

 • na początek odpowiadamy na kilka pytań kontrolnych luźno powiązanych z tekstem i nakierunkowującym nas na jego tematykę
 • każdy tekst jest nagrany na dołączonej płycie
 • przed lub po przeczytaniu tekstu możemy zapoznać się z kluczowym słownictwem ujętym w formę testu wyboru
 • następnie mamy zdania typu T/F sprawdzające stopień zrozumienia tekstu
 • potem jest słowotwórstwo i kolokacje
 • z boku znajomo (po lekturze "Let's visit Ireland") wyglądająca ściąga z czytania liczebników - daty, powierzchnie, jednostki wszelkie możliwe, populacje etc.
 • dalej jest ćwiczenie stanowiące zachętę do speakingu / writingu wg podanych podpunktów
 • teraz następuje parafraza przeczytanego na początku tekstu zgodnie z podanymi wyrażeniami
 • czas na test luk - tekst do uzupełnienia słówkami 'z głowy'. Na przemian z ćwiczeniami sprawdzającymi zasady stosowania przyimków i wstawianiem podanych słów do tekstu
 • pod koniec czas na fun - krzyżówka, wąż wyrazowy, odd one out, wordsearch - a wszystko to sprawdza opanowanie słówek z unitu
 • i już na sam koniec - pytania kontrolne sprawdzające, ile informacji się przyswoiło ;) - w formie ustnej


Jak widzicie jest to książka, która nie tylko wzbogaci wiedzę uczniów (Waszą?) w sferze kulturowej, ale również rozwinie umiejętności typowo językowe.

Kolejny plus jest za estetykę wydania, świetny papier - też już wspominałam o tym w przypadku 'Irlandii".

Przy odrobinie inwencji zadania z "United States" dostosujecie na poziom niższy lub wyższy. Stanowić też mogą zachętę do tworzenia własnych ćwiczeń na podstawie tych z książki. W sam raz na kółko amerykańskie lub do przygotowania ucznia do konkursu.


A teraz wyjaśnienie zagadki, skąd do diaska w tytule posta wzmianka o Europejskim Dniu Języków Obcych. Otóż z okazji tego zbliżającego się święta (26. września)


MOŻECIE  BEZPŁATNIE  OTRZYMAĆ JEDEN  EGZEMPLARZ  KSIĄŻKI!


Jest to nagroda w konkursie, który dla Was przygotowałam. Sponsorem nagrody jest autor książki pan Roman Ociepa i wydawnictwo PolonskyOto regulamin konkursu:

Regulamin konkursu na blogu English-Nook
obowiązuje od 30/08/2015 do 25/09/2015 r.

Organizatorzy konkursu

1. Organizatorem konkursu jest autor bloga http://english-nook.blogspot.com


Kto może wziąć udział w Konkursie

1. W Konkursie mogą brać udział wyłącznie osoby fizyczne, zamieszkujące na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz za granicą pod warunkiem przedstawienia adresu wysyłki na terenie Polski, dysponujące pełną zdolnością do czynności prawnych, które spełnią warunki określone w niniejszym Regulaminie („Uczestnicy”) i które zapoznały się z treścią niniejszego Regulaminu i zaakceptowały jego postanowienia.

Zasady Konkursu

1. Konkurs rozpoczyna się 31/08/2015 i trwa do 25/09/2015 r.
2. Konkurs odbywa się na blogu http://www.english-nook.blogspot.com
3. Aby wziąć udział w Konkursie, Uczestnik powinien wykonać zadanie konkursowe, które brzmi:

Przedstaw pomysł na obchody Europejskiego Dnia Języków w swojej szkole 

Weź pod uwagę możliwości i wyposażenie swojej szkoły, nie twórz gruszek na wierzbie typu wycieczka objazdowa po krajach UE ;)

4. Jeśli jest to tylko możliwe, będzie mi miło jeśli polubisz mój fanpage:


                                       
Możesz wrzucić linka do tego posta na swojej tablicy na FB - jeśli nie masz konta na FB, no to trudno, przeżyję ;) - nie jest to warunek konieczny, aby wygrać konkurs.
5. Odpowiedzi konkursowe proszę wysyłać na adres wacowskanna@gmail.com. Odpowiedzi w komentarzach pod tym postem ani na FB nie będą brane pod uwagę.
6. Odpowiedzi konkursowe zostaną opublikowane w osobnym poście na blogu http://english-nook.blogspot.com w dniu 15.09.2015r. Każda odpowiedź zostanie wyraźnie oznaczona cyfrą - wszelkie dane umożliwiające rozpoznanie będą usunięte i znane tylko autorowi niniejszego bloga.
7. Od momentu publikacji posta z odpowiedziami konkursowymi do 25.09.2015r. czytelnicy bloga mają możliwość głosować na wybrany pomysł, wpisując w komentarzu na blogu numer danego pomysłu. Głos można oddać tylko raz.
8. W razie braku ważnych głosów autor bloga zastrzega sobie możliwość wytypowania zwycięzcy.
9. Uczestnicy biorący udział w konkursie proszeni są o dopisanie na końcu klauzuli "wyrażam zgodę na wykorzystanie mojej pracy".
10. Zabronione jest wykorzystanie w Pracy Konkursowej wypowiedzi zawierających treści o charakterze bezprawnym, naruszających w jakikolwiek sposób obowiązujące prawo i/ lub zasady współżycia społecznego lub dobre obyczaje. Wypowiedzi, wykorzystujące treści opisane powyżej zostaną wykluczone z udziału w Konkursie.
8. Uczestnik Konkursu oświadcza, że zgłoszenie w Konkursie jest wytworem jego indywidualnego działania twórczego i przysługują mu osobiste i majątkowe autorskie prawa do pracy, a praca nie narusza praw osób trzecich. Uczestnik ponosi odpowiedzialność w przypadku, gdy osoba trzecia będzie rościć sobie prawa do nadesłanej przez niego pracy, gdy tworząc pracę wykorzystał bezprawnie wizerunek innej osoby lub naruszył jakiekolwiek inne prawa osób trzecich.

Nagrody

1. Nagrodą w Konkursie jest książka 'Let's visit the United States'
2. Zwycięzcom Konkursu nie przysługuje roszczenie o wypłatę wartości nagrody w gotówce.
3. Zwycięzcy Konkursu nie mają możliwości zamiany nagrody na inną.

Wyłonienie zwycięzców

1. Wybrana zostanie 1 osoba, której odpowiedź zdobędzie najwięcej głosów czytelników
2. W razie braku ważnych głosów decyzja Organizatora w zakresie wyboru spośród nagrodzonych zgłoszeń jest ostateczna i wiążąca.
3. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w terminie do 30 września 2015.
4. Zwycięzcy konkursu mają 7 dni na przekazanie Organizatorowi swoich danych adresowych drogą mailową pod adresem: wacowskanna@gmail.com lub przez formularz kontaktowy bloggera na głównej stronie bloga (po prawej stronie u góry)
5. W przypadku gdy po upływie 7 dni Zwycięzca nie przekaże Organizatorowi danych adresowych jest to równoznaczne z rezygnacją z nagrody a Organizator wskaże kolejnego Zwycięzcę.

Przekazanie nagród

1. Nagroda zostanie wysłana Zwycięzcy przez Organizatora na adres wskazany przez niego w mailu w terminie nie dłuższym niż 30 dni roboczych od momentu otrzymania pełnych danych od Zwycięzcy.

Odpowiedzialność

1. Przystąpienie do Konkursu jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.
2. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za błędne podanie przez Zwycięzcę jego danych kontaktowych, jeżeli z tego powodu nie będzie można skontaktować się ze Zwycięzcą.
3. W kwestiach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego.

Ochrona danych osobowych

1. Dane osobowe zostaną wykorzystane jedynie w celu przekazania nagrody do zwycięzców.
ZAPRASZAM DO ZABAWY!!!


Komentarze

 1. Podrzuciłam informację o konkursie "moim" anglistom ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kocham te książki, czekam na Scotland :) Już zamówiona :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy jest też tego typu książka do nauki o Wielkiej Brytanii? Bądź możecie zaproponować coś podobnego?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty