Giving directions - wskazujemy drogęMazury 2010Jesli macie dość analizowania na mapach drogi z punktu A do punktu B, proponuję Wam małą odmianę. Jest to zabawa, którą możecie nazwać "Nawiedzony Las" lub jakkolwiek.

Po wprowadzeniu podstawowych zwrotów - naprawdę podstawowych: Go straight on / Turn right / Turn left / Stop - ewentualnie przećwiczeniu przy pomocy tradycyjnych mapek w podręczniku itd. weźcie uczniów i zagrajcie w tę grę. Warunek konieczny - musicie mieć miejsce w sali, a jak go nie ma, to zsuńcie ławki pod ściany. Wypróbowałam w mojej klasie 5 i zabawa była przednia, musiałam im obiecać, że zagramy w nią jeszcze na godzinie wychowawczej - po polsku ;) Co prawda miałam tylko 10 dzieci wtedy (mam małą klasę, a do tego kilka osób było jeszcze chorych), i faktycznie gra najlepiej wyjdzie z 10-16 uczniami, ale zaraz powiem Wam, co zrobić, gdy pracujecie z 24 dzieci.

Przygotujcie szalik. Jesli jest Was więcej niż 16, to 2 szaliki. Dzielimy klasę na pary. Wybieramy pierwszą parę ochotników. Pozostałe dzieci stają gdzie bądź na uprzednio przygotowanej pustej przestrzeni w sali - stanowią drzewa w lesie. Jedna osoba w parze to przewodnik, druga podróżujący - zawiązujemy mu oczy. Prowadzący - czyli nauczyciel może zmodyfikować ustawienie 'drzew', żeby było łątwiej / trudniej - zależy od pary. Wyznacza punkt, z którego podróżujący rozpocznie wędrówkę. Nastepnie w ciszy ustawia się tam, gdzie ma być koniec podróży. Przewodnik instruuje po angielsku podróżnika, jak ma iść - nie może dotknąć czarodziejskich drzew! - wtedy para odpada. Jeśli macie więcej niż te 16 dzieci, niech grają dwie pary naraz i do celu zmierza dwoje podróżników, ale z różnych punktów. Zwycięzcami są pary, które dotarły do celu bez zahaczenia o drzewo. Przy każdej zmianie pary, drzewa zmieniają swoje ustawienie, żeby uniemożliwić nauczenie się kolejnym podróżnikom drogi na pamięć.

Grę zaczerpnęłam (i nieco zmodyfikowałam) z książki 500 Activities for the Primary Classroom by Carol Read.


Komentarze

  1. Wow. Zawsze lubiłam grać drzewa i trawę ;) Pomysł świetny! Czytając opis tej gry przypomniał mi się film "Into the woods", który też ma charakterystyczny klimat i mógłby być uzupełnieniem lekcji. Z tym, że jest tam dużo piosenek i słownictwo jest dość trudne, ale można i bez tego zrozumieć ogólny sens :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty