Quizlet dla nauczycieliOpinie o quizlecie możecie znaleźć praktycznie na każdym blogu językowym. Dlaczego więc i ja mam być gorsza?
Ale żeby nieco odróżnić się od innych autorów, postanowiłam ukazać Wam zalety tego programu z punktu widzenia nauczyciela.

Co to jest?
Quizlet to stronka stworzona do pomocy w nauce języków obcych, ale w praktyce można uczyć się różnych rzeczy. Wykorzystuje do tego fiszki w formie cyfrowej, które sami tworzymy dla naszych uczniów. Gdy to my chcemy być uczniami, możemy też sobie opracować własne fiszki lub skorzystać z gotowych zestawów udostępnionych przez innych użytkowników.
Ja korzystam z quizleta i w celu swojej własnej nauki, jak i dla celów zawodowych.
Można wykupić płatny dostęp do strony, ale to co oferuje wersja darmowa jest w zupełności satysfakcjonujące. Z drugiej strony - kto bogatemu zabroni? Przecież jakąś część z tych naszych nauczycielskich comiesięcznych legendarnych 5 tysi można zainwestować we własny rozwój zawodowy, co nie?

Aby samemu tworzyć zestawy, należy sobie stworzyć konto w serwisie. Jest to bezpłatne, a ponieważ można się logować przez facebooka lub google, także bardzo szybkie.
Aby korzystać z zestawów innych, nie trzeba się logować.

Jak może to pomóc w pracy nauczyciela?
Po pierwsze, można tworzyć klasy, a dla nich oddzielne zestawy słówek. Do klas zapraszamy uczniów (lub nie, możemy je stworzyć tylko dla własnych potrzeb 'nauczycielskich' - ja tak właśnie robię, gdyż moi uczniowie na co dzień korzystają z instalinga; o instalingu osobny post). Ale nie jest to nic trudnego - po otworzeniu klasy, po prawej u góry znajdziemy przycisk Add members lub generujemy link i podajemy go uczniom, a oni już robią resztę.

Utworzonymi już fiszkami użytkownicy bawią się na kilka sposobów: tak jak tradycyjnymi, tylko że online - po prostu przekładamy, obracamy, można znakować te fisze, które sprawiają nam trudność, potem będą pojawiać się częściej przy powtórkach; podajemy tłumaczenie PL lub ANG; wpisujemy nazwę ze słuchu; rozwiązujemy test; łączymy w pary ang-pl; gramy w grę, której celem jest uchronienie planety przed asteroidami.

Dla nas jako nauczycieli najbardziej przydaje się funkcja test.

Program sam wybiera sobie słówka z danego zestawu, który chcemy przetestować (na uczniach) i aranżuje je w formie zadań: 1) tłumaczenia - można wybrać czy z pl na ang, czy w drugą stonę; 2) łączenie par ang-pl; 3) test wyboru abcd; 4) zadanie typu prawda / fałsz.
Najważniejsze jest to, że test można pobrać w .pdf i wydrukować. Można też generować różne grupy, po prostu klikając Create a new test po prawej. Wtedy z tego samego zestawu słówek będziemy mieć inną wersję testu.
W związku z powyższym, radzę dodawać słówka pogrupowane wg unitów. Np. ja mam klasę 4a, a w niej zestawy dla wszystkich unitów 1-5. Widać to tu KLIK. Są przygotowane pod podręcznik Evolution Plus 1.

Można oczwiście zastosować inny klucz grupowania słówek, np. wg tematów, to wszystko zależy od Waszych celów. Na potrzeby typowo szkolne mnie najwygodniej jest robić to unitami. Dlatego, że w miarę postępu i przerabiania materiału, mogę dodawać kolejne słówka do zestawu. I np. po zrealizowaniu lekcji 1 i 2 z unitu mogę zrobić kartkówkę z dotychczasowych słówek, a po przerobieniu lekcji 3 i 4 dodać nowe słówka.

Słówka dodaje się bardzo wygodnie. Tłumaczenia można wpisywać ręcznie lub korzystać z proponowanych przez program - wystarczy kliknąć takie A w lupce przy okienku wpisywania wyrazu. Można nawet dodawać obrazki i nagrywać wymowę, choć jest tam ona proponowana domyślnie przez generator mowy.

Zestawy można ze sobą łączyć, przenosić do innych klas, generalnie robić z nimi różne cuda ;)

Jeśli wykorzystujemy program do własnej nauki, to dobrze wiedzieć, że notuje on nasz postęp w nauce. Fiszki można sobie wydrukować, jeśli ktoś woli bardziej namacalną metodę powtórek. Drukować można w formie listy, tabelki lub tradycyjnych fiszek. 


Tutaj macie link do gotowych zestawów dla podręczników Evolution Plus 1 i 2. Zestawy robione przeze mnie w miarę pracy z książką. Linki do kolejnych zestawów podam na moim fanpage'u

Evolution Plus 1:
unit 1
unit 2
unit 3
unit 4
unit 5
unit 8

Evolution Plus 2:
unit 1
unit 2
unit 3
unit 4Komentarze

  1. Hej, właśnie próbuję użyć tej strony do prywatnych korepetycji. Nie ukrywam, że trafił mi się bardzo niezmotywowany chłopiec dlatego mam nadzieję, że taka forma nauki trochę do zachęci, jednak potrzebuję informacji czy on to robi kiedy ja idę do domu. Tak się rozglądam po tej stronie i jakoś nie mogę znaleźć czy są tu jakieś statystyki dzięki którym będę mogła podglądać czy na tym jego koncie coś się dzieje.
    Z góry dzięki za odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty