"A road for distant hearts" - książka dla uczących się języka angielskiegoPewnego dnia dotarła do mnie przesyłką z książką wydawnictwa Edgard: 'A road for distant hearts" by C.S. Wallace.

Co w tym ciekawego, spytacie. A to, że nie jest to zwykła książka, ale powieść pomagająca w sprawnym i bezbolesnym (dla lubiących czytać) poszerzeniu znajomości języka angielskiego.

Fabuła toczy się wokół pieszej wędrówki dwóch piętnastoletnich kuzynek razem z ich niewiele starszą ciotką po pielgrzymkowym szlaku w Portugalii zwanym Drogą Św. Jakuba. Mają się tam spotkać z dawno niewidzianym przyjacielem ich obu. Jak sugeruje tytuł, będzie tam młodzieńcze uczucie, do tego trochę intrygi, kilka zwrotów akcji... Ogólnie czyta się łatwo i przyjemnie, w sumie całość ciekawa, choć miałam problem z rozróżnieniem dwóch głównych bohaterek: Alice i Chloe. Jakoś pod sam koniec wreszcie udało mi się zapamiętać która jest która ;)
Nas jako nauczycieli treść raczej nie porwie, ale nie powinniśmy tego w sumie oczekiwać, gdyż na okładce podany jest przedział wiekowy potencjalnie zainteresowanych i jest to 13-17 lat i po przeczytaniu książki w pełni się z tym zgadzam. Również poziom językowy (A2-B1) jest taki, jakiego można by oczekiwac od ludzi w tym wieku. Jeśli macie jakichś bystrzaków w 6 klasie, możecie również im zasugerować tę książkę jako jeden ze sposobów nauki. Moje osobiste odczucie jest jednak takie, że książka raczej nie ujmie chłopaków.

Napiszę teraz parę słów o układzie książki.
Rozdziały są krótkie, dają się szybko i sprawnie przeczytać. Na marginesie każdej strony znajduje się słowniczek z wyjaśnieniem co niektóych słówek z tekstu. Słownictwo jest bardzo na czasie (związane z nowoczesnymi technologiami, z używaniem telefonu komórkowego: np. zasięg, puścić sygnał), przyznam, że sama się nieco dokształciłam. Co 2 rozdziały znajdzecie ćwiczenia leksykalne, a także komentarz gramatyczny i towarzyszące mu ćwiczenia. Zamieszczono tam też odnośnik do podobnych ćwiczeń po kolejnych rozdziałach. W treści co jakiś czas zobaczycie kłódkę - oznacza to, że struktura językowa, przy której ten symbol się pojawił, zostanie omówiona na koniec rozdziału.

Wśród typów ćwiczeń znajdziecie: 

1 - na text comprehension

 • zdania typu T/F 
 • układanie wydarzeń w odpowiedniej kolejności
 • test jednokrotnego wyboru
2 - na słownictwo


 • tłumaczenia pojedynczych słówek
 • odd one out
 • słowotwórstwo
 • łączenie definicji z wyrazami
 • uzupełnianie luk
 • wężę wyrazowe
 • krzyżówki
 • ćwiczenia na synonimy, antonimy


Z innych rzeczy niezwiązanych bezpośrednio z językiem, które spodobały mi się w książce, wspomnę o dość ciekawych informacjach o Portugalii i Irlandii (kraj pochodzenia głównych bohaterek), wspomnianych niby mimochodem. Myślę, że mogą zachęcić do dalszego zgłębiania tematu na własną rękę. Jest sporo wiadomości o Drodze św. Jakuba, trochę o historii, architekturze. Szczerze przyznam, że po lekturze tej książki nabrałam ochoty na taką pieszą pielgrzymkę trasą, którą podążają bohaterowie.Myślę, że to dość ciekawa alternatywa nauki zwłaszcza dla uczniów, którzy lubią czytać. Ja spróbuję dać książkę komuś chętnemu z szóstej klasy - w tym roku szkolnym uczę tylko chłooppca na NI, raczej nie przypadnie mu taka literatura do gustu (dziewczyńska), ale zobaczymy, kogo dane mi będzie uczyć po wakacjach.Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty