"Speaking for matura" wydawnictwa PolonskyDziś zejdziemy z wyżyn CPE na poziom około B1-B2. Chciałabym Wam przedstawić najnowszą książkę wydawnictwa Polonsky: Speaking for matura autorstwa Romana Ociepy i Karoliny Ostrowskiej-Wawryniuk.
Pierwsze, co uderza jak się bierze książkę do rąk i otwiera, to fantastyczny, wspaniałej jakości, gładki papier. To rozkosz dla zmysłu dotyku, przysięgam. Mogłabym głaskać książkę wewnątrz godzinami.
Z innych organoleptycznych obserwacji:

 • piekny kolor okładki
 • książka na spirali, takie lubię najbardziej!!! na półce co prawda ułożone grzbietami nic mi nie mówią, 

ale za to cieszą oko, bo to jest mój ulubiony typ książek. Nie niszczą się, kartki nie wypadają, można je zginać jak się chce podczas kserowania. A o to właśnie tu chodzi, bo Speaking fo matura zawiera ćwiczenia do kopiowania dla uczniów przygotowujących się do matury na obu poziomach: podstawowym i rozszerzonym
 • książka jest przyjemnie obszerna, wiemy, ze czekają nas setki godzin pracy z nią - 128 stron!
 • a na końcu są przepięknie wydane karty egzaminacyjne, laminowane!!! czyli nie zniszczą się z jedną klasą, wiadomo że będą trwałe. 
Jeśli chodzi o treść, dowiemy się jak wygląda egzamin: z ilu składa się części oraz jak długo one trwają. Właśnie pod tym kątem przygotowane są zadania w książce. Cały materiał podzielono na 8 sekcji, a każda z nich to 5 zadań uszeregowanych wg stopnia trudności. Ćwiczenia ułożono zgodnie z formatem egzaminu, tj. najpierw ćwiczymy pytania wprowadzające, a na końcu ogólne - tak ja na maturze. Nauczyciel może zdecydować w jakiej kolejności będzie realizować poszczególne sekcje, nie trzeba iść wg stron. Kart egzaminacyjnych, pięknych, kolorowych jest 5, ale w praktyce 10, gdyż jest zawsze wersja dla egzaminującego oraz dla zdającego. Wersja dla ucznia pozbawiona jest pytań, które egzaminator widzi na swojej karcie.


u góry zestaw dla ucznia, na dole odpowiadający mu dla egzaminatora (oba dwustronne)


Materiał jak wspomniałam jest podzielony na 8 sekcji nawiązując do formatu egzaminu maturalnego:

 1. Introductory Questions
 2. Part 1 - Conversation with role-play
 3. Part 2 - Describing the picture
 4. Part 2 - Question 1 - commenting on the picture
 5. Part 2 - Question 2 - talking about your present preferences or habits
 6. Part 2 - Question 3 - narrating a past event
 7. Part 3 - Choosing an option based on visual prompts
 8. Part 3 - Questions 1&2 - general questions

Technicznie pierwsza połowa książki zawiera wskazówki dla nauczyciela - Teacher's Notes, a w drugiej znajdziemy materiały do kopiowania. Zadania do kserowania są różnorakiego typu: pytania ogólne i szczegółowe, ćwiczenia na uzupełnianie brakujących słów, prompt cards do odgrywania ról, grupowanie wyrażeń i wiele innych. Na uwagę zasługują ilustracje. Nawet te czarno-białe są bardzo czytelne, staranne, bogate w szczegóły i po prostu miło się je ogląda. 

Materiał jest przebogaty. Podręcznik z pewnością pomoże w doskonałym przygotowaniu uczniów do matury. Myślę, że jest to też bardzo dobra książka do ćwiczenia mówienia nie tylko pod egzamin maturalny, ale również aby ogólnie rozwinąć się językowo na poziomie średniozaawansowanym. 

Tutaj jeszcze kilka zdjęć z książki:
Tutaj Teacher's Notes - zwróćcie uwagę na czytelne oznaczenia na marginesach, odsyłacze do poszczegółnych stron i zadań  - bardzo to usprawnia pracę. Wyjaśnienie symboli jest na początku książki. 


Wydawnictwo Polonsky po raz kolejny prezentuje nam książkę na najwyższym poziomie, starannie przemyślaną, opracowaną i wydaną. Wiem, że niektórzy z Was uważają, że podręczniki do nauki języka obcego polskich wydawnictw nie są godne większej uwagi, jednakże nie tyczy się to książek tego wydawnictwa.
Miałam przyjemność dotychczas dwukrotnie recenzować książki autorstwa Romana Ociepy (TU1 I TU2) i był to kolejny bardzo przyjemny raz.Komentarze

 1. Muszę się za nią rozejrzeć, tym bardziej, że zamierzam zdawać maturę rozszerzoną:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty