Richard Scarry i jego nieodkryty potencjał w nauczaniu angielskiego


Dziś mój English Nook skręca w American, gdyż chciałam Wam przybliżyć autora chyba kompletnie nieznanego u nas w PL, choć jego książki są dostępne i po polsku. Jest to Richard Scarry, nieżyjący już amerykański autor i ilustrator swoich książek, a napisał ich setki, sprzedały się w milionach egzemplarzy. Jeśli będziecie mieć okazję szperać w jakimś charity shopie, najlepiej w USA, rozejrzyjcie się za nimi.

Co takiego jest w nich, że go polecam? Otóż uważam, że świetnie nadają się jako pomoce do nauki angielskiego dla dzieci z młodszych klas. Można je użyć jako słowniki obrazkowe. Richard Scarry rysuje pięknie, trochę w stylu retro, szczegółowo, a jednak detale nie przytłaczają odbioru. Jego książki przypominają mi nieco książki Usborne'a - piękne ilustracje, dużo szczegółów, od samego patrzenia można się dużo nauczyć. Tematyka w licznych książkach Scarry'ego z serii Book Ever też się często pokrywa: mamy książki dotyczące pojazdów, szkoły, samolotów, wszystko naszpikowane tematycznym słownictwem. Ponadto w wielu jego książkach jest ilustrowany alfabet i liczenie, coś w sam raz dla naszych uczniów.  Niektóre z książek funkcjonują w USA jako readersy pomocne w nauce czytania.
Książki charakteryzuje mała ilość tekstu, a za to dużo obrazków, gdzie autor podpisuje poszczególne obiekty.

Najbardziej znana książka Scarry'ego i jednocześnie ta, dzięki której zyskał popularność to Best Word Book Ever, wydana już na początku lat sześćdziesiątych XX wieku.

Zawiera ok. 1600 słów, działy na każdy możliwy temat, na który przedszkolak czy uczeń młodszych klas ma coś do powiedzenia. Na fali sukcesu Scarry stworzył jeszcze kilka książek typu Book Ever, np. Busiest People Ever, Funniest Storybook Ever, a ja mam coś dla maluszków: Best Little Word Book Ever.


 Best Word Book Ever funkcjonuje w Polsce jako "Mój najlepszy elementarz".

Poza wyżej wspomnianą serią, Richard Scarry jest również autorem serii krótkich książek o przygodach stworzonych przez siebie bohaterów, a są nimi zwierzęta. Do najbardziej rozpoznawanych należą np. Lowly Worm i Huckle Cat (widać ich na okładce powyżej), ale pojawiających się regularnie postaci jest kilkadziesiąt. Worm był ulubionym bohaterem Scarry'ego. Zwierzęta te zamieszkują Busytown, fikcyjne miasteczko, które stanowi nieskończone źródło natchnień do tworzenia kolejnych książek, a także kreskówek. Bardzo dużo można obejrzeć na YT.W związku z tym mamy w serii Busytown kilkadziesiąt książek na rozmaite tematy i okazje, tym samym jest to dla naszych uczniów kopalnia nowych słówek.

Te książki faktycznie są 'busy', na każdej ilustracji coś się dzieje. Jest to taki prototyp Ulicy Czereśniowej i jej podobnych, ostatnio tak popularnych - jeśli coś się wydarzyło na wcześniejszej stronie, ma swój dalszy ciąg na kolejnej. Postacie można wyszukiwać na każdej kolejnej ilustracji. Jak już wspomniałam, tekst jest minimalnej objętości, często to jedynie humorystyczny komentarz do ilustracji - Scarry niejednokrotnie najpierw tworzył obrazek, a potem dodawał tekst.

Książki niedrogo kupicie na bookdepository, przesyłka jest darmowa.

Poniżej jeszcze kilka zdjęć z Best Word Book Ever:


Komentarze

Popularne posty