Na moją lekcję online w ramach kółka kulturowego przygotowałam niezaawansowaną językowo (poziom A0, A1) prezentację. Na końcu wrzucę też 3 linki, z których też skorzystam jeśli czas pozwoli.

Prezentacja momentami ma charakter konspektu, dlatego omówię ją pokrótce.Zaczynamy od krótkiego warm upu, chcę skłonić uczniów do zastanowienia się, co już wiedzą o tym dniu. Ich pomysły, hasła można zapisać na wirtualnej tablicy (korzystam z OneNote) lub w chmurze wyrazowej, np. WordArt, a najlepiej poprosić, aby każdy sam sobie utworzył taką chmurę skojarzeń i wrzucił w jakąś wspólną przestrzeń.

Dzielę uczniów na 4 grupy, proszę, aby odszukali w ciągu 3 - 5 minut informacje na wyżej podane zagadnienia (każda grupa ma jedno hasło). Następnie pokrótce prezentują rezultaty swojej pracy, uzupełniam lub wyjaśniam coś, jeśli zajdzie potrzeba. Dobrze by było, żeby te 2 części nie zajęły nam więcej niż 15-20 minut (w przypadku 30 minut online). 

Wysłuchuję przewidywań uczniów, wyjaśniam, uzupełniam jak wyżej. Zakładam, że Wy znacie powiązania między tymi 3 hasłami a Thanksgiving Day, ale jeśli nie, pytajcie w komentarzach. 

Potem następują fotki jedzenia - najprzyjemniejsza część :)


Omawiam pokrótce daty: 
1621 - pierwsze Święto Dziękczynienia
1863 - A. Lincoln ogłasza ostatni piątek listopada dniem świętowania z okazji Thanksgiving Day
1941 - ostateczne ustalenie daty na czwarty czwartek listopadaThanksgiving obchodzi się w Kanadzie w drugi poniedziałek października; tak jak w USA jest to dzień wolny od pracy

Pokrótce objaśniam, że piątek po Thanksgiving Day to Black Friday, zwany niekiedy Green Friday z racji ogromnej ilości wydanych tego dnia dolarów.

Na koniec przypominamy sobie, że nie tylko za pomocą thank you możemy wyrazić wdzięczność i podziękowanie. Prezentację zrobiłam w fajnym narzędziu Sway, dostępna tu: klik


Polecam też filmik wyjaśniający, jak ułatwić sobie przyrządzenie świątecznego indyka:
A także w bardziej serio klimacie świetne materiały od Scholastic, interaktywne, jest też galeria zdjęć i dużo pomysłów na Thanksgiving lesson na różne poziomy zaawansowania: A tu ciekawostki, może zagniecie uczniów czymś zadziwiającym: ciekawostki
Komentarze

 1. Aniu! Może podzielisz się pomysłami, co tam ciekawego wymyśliłaś na nauczycielskie 500+??
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupiłam nowy komputer i akurat będzie na jedną ratę :D

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty