Bezpłatne materiały online do wykorzystania w przygotowaniu do E8 - part 1 (CZŁOWIEK, DOM, SZKOŁA.)

 Dziś podzielę się z Wami tym, co udało mi się wygrzebać z netu w celu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty. Oczywiście, korzystam z ćwiczeń typowo egzaminacyjnych z repetytoriów czy płatnych materiałów online, ale nie stanowi to więcej niż 50% materiałów, które wykorzystuję w nauczaniu pod egzamin. 

Problem z tymi typowo egzaminacyjnymi materiałami jest taki, że są one bardzo schematyczne i sztampowe, co może i jest ok przy słabszych uczniach, ale jak się ma takich z większym potencjałem, to po 2-3 miesiącach nauki są oni znużeni tym formatem, zresztą ja również. A poza tym nienawidzę uczyć pod egzamin, a zwłaszcza taki bez części ustnej. Staram się więc znaleźć coś innego, żeby urozmaicić naukę. Trzymam się jednego kryterium - tematyki podanej w informatorze i wg niej wybieram materiały. Następnie sprawdzam materiał pod kątem poziomu. Robię tak i w przypadku uczniów prezentujących poziom powyżej E8, jak i tych, którzy 'nie rokują'. 

w 1 części tej serii wpisów przedstawię Wam moje znaleziska na tematy CZŁOWIEK, DOM, SZKOŁA. 


CZŁOWIEK

ZADANIA TYPU OTWARTEGO: internet to kopalnia bezpłatnych i autentycznych formularzy do przećwiczenia słownictwa z zakresu Personal Details. Już na tak niskim poziomie daje to wiarę uczniom, że są w stanie zmierzyć się z autentykiem, a do tego przenosi nas to z wymiaru egzaminacyjnego w rzeczywisty skill przydatny w codziennym życiu. KLIK, KLIK - tu różne, od łatwych po bardzo szczegółowe. 

WRITING: bardzo fajny materiał tu KLIK. Oznaczony jako poziom B1, ale ja uważam, że jest łatwiejszy - w sam raz na E8. Jest tam mail, a do niego dwa ćwiczenia: układanie zdań z rozsypanki, jest też kończenie zdań. Ćwiczenia online sprawdzają się same. Są do pobrania karty pracy - można drukować. Są też komentarze, w których inni uczniowie wpisują swoje writingi - można uczyć się na błędach innych, sprawdzić jak ktoś inny potraktował ten sam temat - świetne, polecam. 

LISTENING: zadanie typu abc z fajnie poprowadzonym ćwiczeniem na słownictwo, zwróceniem uwagi na idiomy. Tematyka - ubrania. Język autentyczny, nagranie nieczyszczone z jakichś szumów. 4 ćwiczenia na słownictwo i pytania do dyskusji. KLIK

READING: klik bardzo prosta czytanka, poziom A1, z nagraniem do odsłuchu i pytaniami typu abcd. Oparta na zaproszeniu - można przeanalizować i napisać podobne. 


DOM

READING, wszystko na stronie DreamReader (planuję osobny post o fajnych miejscach z czytankami w sieci za free). Na tej stronie są różne poziomy i bogata tematyka, do każdej czytanki nagranie tekstu i ćwiczenia. Można pobrać wersję do wydruku. Pytania do czytanki są typu ABCD. 

klik 1: o igloo

klik 2: upadek miast, do tego karta pracy na słownictwo

klik 3: urbanistyka, z osobną kartą pracy na słownictwo

LISTENING: klik - kilka osób wypowiada się na temat tego, czy lepiej kupić mieszkanie / dom, czy wynajmować. Język autentyczny, każda osoba jest z innego kraju --> bogactwo akcentów. Do tego ćwiczenia na słownictwo, abc na zrozumienie, tapescript. 


SZKOŁA

Bardzo fajne ćwiczenie na allthingstopics. Jest tam wszystko: czytanka, writing (opis miejsca) słownictwo, mówienie. 

WRITING: zaproszenie do wspólnej nauki. Porady jak stworzyć zaproszenie, 3 ćwiczenia, writing practice. Wszystko też w wersji do drukowania. klik

READING: czytanka z zestawem pytań otwartych - gap filling - sprawdzających zrozumienie tekstu. Do tego abc. klik

READING&WRITING: czytanka, ćwiczenia na zrozumienie tekstu, a potem zadanie do samodzielnego napisania klik

LISTENING&SPEAKING: 6 osób z różnych krajów wyraża swoją opinię na temat płatnych uniwersytetów. Można posłuchać różnych akcentów, argumentów i spróbować wyrazić własne zdanie w temacie. Jest też ćwiczenie na słownictwo i na zrozumienie nagrania. klik


Mam nadzieję, że to zestawienie Wam się przyda i będziecie wypatrywać kolejnego odcinka. Będzie o: PRACY, RODZINIE, ŻYWIENIU. 


PART 2 here KLIK


Komentarze

  1. Bardzo dziękuję. To wspaniałe, że możemy skorzystać z takich pomocnych zestawień.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastyczne materiały. Dzięki i czekam na kolejne wpisy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty