Online testing - interaktywne karty pracy


 

Mnóstwo nauczycieli krytykuje pomysł testowania w trakcie zdalnej nauki. Ja akurat uważam, że czemu by nie? Ale traktuję to luzacko. Nie przeszkadza mi świadomość, że może nie wszyscy do końca są uczciwi. Co ja na to poradzę? Nic. W ostatecznym rozrachunku to nie ja będę osobą oszukaną, tylko uczeń, który ściąga. Poza tym staram się tak układać prace klasowe, żeby nie dało się bezmyślnie odpisać, daję dużo zadań otwartych, i oczywiście nie opieram całego sprawdzianu na gotowcu z wydawnictwa, ale to robiłam już w trakcie nauczania w realu. 
Nie podoba mi się tresura z testportalu pt. 'jak opuścisz stronę, to jedynka i koniec sprawdzianu'. Albo: na odpowiedź na to pytanie masz 1 minutę. Nieludzkie i stresujące dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci szkolnych. Tzn. nie krytykuję testportalu, podałam stronę jako przykład, gdyż jest tam taka opcja.

Mimo tego bardzo, bardzo często korzystam ze stron, które Wam dziś przedstawię. Ale nie do testów, do tego używam ich najrzadziej. Znacznie częściej korzystam z nich do zadawania pracy własnej, zadania domowego, zadań dla aktywnych. Zaletą tych stron jest to, że zadania się automatycznie sprawdzają, trzeba tylko poświęcić nieco czasu na zamienienie karty pracy w interaktywną. 

O liveworksheets słyszał już każdy, dlatego nie będę się rozdrabniać. Poza tym jest tam bardzo czytelny tutorial YT i z nim każdy sobie bez problemu poradzi ze zrobieniem własnej karty pracy. Natomiast ku mojemu zdumieniu, są osoby, które nie wiedzą, że zrobioną przez kogoś innego kartę pracy można szybko i bezproblemowo skonfigurować wg własnych potrzeb.
Wystarczy kliknąć w Custom Link widoczny nad daną kartą pracy (ale trzeba mieć konto, inaczej ta funkcja nie będzie widoczna). Następnie pozaznaczać w oknach dialogowych to, co nam potrzebne, a wygeneruje się nowy link, który damy uczniom. I gotowe. 
Czy wiecie, że aż do lipca portal jest zupełnie bezpłatny?  W wersji free można przechowywać 30 WŁASNYCH kart pracy, a wyniki uczniów są dostępne przez 30 dni. Teraz nie ma takich ograniczeń, zobaczcie sami. A to wszystko za darmo. 
Uwielbiałam liveworksheets, korzystałam codziennie, choć wkurzała mnie toporność tych narzędzi do zamiany karty pracy w interaktywną. Jednak najczęściej i tak korzystałam z gotowców. 


Aż pewnego dnia, administratorka i założycielka grupy na fb Zdalne lekcje angielskiego, Ania P poinformowała mnie, że istnieje coś takiego jak Teacher Made!!! Wiedziałam, że liveworksheets jest nużący, ale myślałam, że nie da się inaczej tego rozwiązać - myliłam się. Zamiana karty pracy w interaktywną na TeacherMade to kwestia sekund, a nie minut! Do tego można dodać własną punktację, co w liveworksheets było odgórnie narzucone i bezsensowne. Można dodawać mapy, obrazki, pdfy, Wordy itd. Robi się to dużo sprawniej niż na liveworksheets. Jedyny minus to taki, że nie można dodawać mp3, co niestety wyklucza nam TeacherMade jako narzędzie do testowania rozumienia ze słuchu. Ale może ta funkcja zostanie jeszcze dodana. 
Na stronie są dostępne tutoriale video i instrukcje pisemne: bez problemu poradzicie sobie ze stworzeniem własnej karty pracy. 
Wszystko absolutnie bezpłatne. To nowa strona, działa od września 2020, dlatego mało kto o niej słyszał, a trzeba nieść dobrą nowinę w świat! 


Przygotowałam szczegółowy tutorial logowania na tej stronie, również instrukcję jak wygenerować custom link na liveworksheets - prowadziłam dziś (tak! jest przerwa świąteczno-noworoczna, ale my zawsze wtedy pracujemy u mnie w mieście!) szkolenie dla mojej RP, w większości moi nauczyciele nie posługują się sprawnie angielskim, więc jasno na skrinach przedstawiłam co i jak. Wrzucam Wam linka do prezentacji ze szkolenia, może skorzystacie i Wy. Jest tam też o Canva for Education, ale to już znacie po lekturze tego mojego wpisu klik
Tutaj link z prezentacji KLIK


Komentarze

  1. Na test portalu można te opcje wyłączyć. Ja częste korzystam z tego, ale właśnie te dwie opcje, o których wspomniałaś, wyłączam. Lubię, że mogę tam dodać obrazki, podpiąć linki czy listening. Opcje odp typu T/F, ABC, krótka wypowiedź czy długa. Oczywiście, liveworksheets daje dużo więcej ciekawych opcji. Lubię obie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A! I o testach też sądzę to samo, co Ty :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty