Koło kulturowe part 3 - All about UK

Trzecie spotkanie na kółku kulturowym nazwałam roboczo "All about Britain".

Pierwsze zajęcia na tym kółku bazowały na tym, co już kiedyś stworzyłam, korzystałam więc z tych zasobów, szczęśliwa, że w końcu bez wyrzutów sumienia mogę ich użyć, dlatego te pierwsze lekcje opisane na blogu to często będzie zbiór linków do innych postów, ale chcę to pokazać w takiej kolejności, w jakiej przeprowadzałam zajęcia. Będą to też odnośniki do różnych materiałów dostępnych w necie, których nie jestem autorką, a to dlatego, że takie materiały zaplanowałam na początku roku szkolnego - wszystko zweryfikowało przejście w październiku na naukę zdalną - nagle okazało się, że mnóstwo rzeczy, które zaplanowałam, online nie ma racji bytu, i dopiero wtedy zaczęłam tworzyć więcej autorskich materiałów. 

Wracając do trzecich zajęć, oczywiście nazwa "All about UK" jest bardzo na wyrost, bo to nie był nawet promil wiedzy o UK - skupiliśmy się na geografii, może mało porywające, ale jakoś tak wtedy myślałam, że słuszne (i nadal uważam, że takie wprowadzenie jest OK). Korzystałam z materiałów Twinkl, zaraz podlinkuję, ja mam abonament (najtańszy), ale chyba nadal można raz w tygodniu pobrać jeden materiał za free - więc wakacje to doskonały czas, żeby downloadować materiały na zapas. 


twinkl.pl - klik


Ogólnie na Twinklu znajdziecie mnóstwo materiałów w tym temacie, prezentacje, worksheety i inne.

Na wypadek gdybyście mieli bardziej zaawansowanych uczniów, a przy okazji byłoby ich mniej niż 30 (tylu miałam), a dokładnie tak max 6 (hehe), wrzucam Wam też propozycje planszówek, z których możecie skorzystać, omawiając ten temat.

O tej wspominałam już na moim IG, jest hardcorem. Podczas gry naszą strategią było zwykle strzelanie, w sumie dało się tak grać, ale była to czysta loteria.

Gra ma proste zasady, pytania są zawsze z 6 kategorii: rzeki, miasta, autostrady, hrabstwa, wiedza ogólna, prawidłowa nazwa miejsca. Kilka na zdjęciu. Dotyczy Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej nie obejmuje. 

Tutaj KLIK bardzo dokładna recenzja gry.
Ta gra 👇 natomiast waży jakieś 3kg, jest wykonana bardzo starannie (ta powyżej też), i jest absolutnie wspaniała jeśli przygotowujecie kogoś do konkursów z wiedzy o UK - pytań ma jakieś 3000 (tak!!), o różnym stopniu trudności i na przeróżne tematy. Jeśli po jakichś 22736373 rozgrywkach pytania nie będą stanowić już żadnego kłopotu, to możecie powiedzieć, że faktycznie zrealizowaliście zajęcia "All about UK", bo tam jest naprawdę wszystko i więcej. Pytania są o historii, zwyczajach, sporcie, muzyce, słynnych ludziach, znanych miejscach, literaturze i mnóstwie innych rzeczy. Zasady są dużo bardziej skomplikowane, naprawdę dość trudna do wdrożenia się za pierwszym razem. Generalnie w grze chodzi o to, żeby wędrować razem ze swoim bagażem po UK, ale bagaż często ląduje w innym miejscu niż nasz pociąg, a jeszcze różne rodzaje kart dodatkowo mogą utrudniać drogę do celu. Gry na bank nie rozegracie w ciągu 45 minut, właściwie to nie widzę żadnej typowo lekcyjno-szkolnej sytuacji, w której ze standardową 20-osobową klasą w ciągu standardowej lekcji udaje się zakończyć rozgrywkę. Może jakiś nocny maraton gier, ale kto to teraz robi, chyba nikt. Tak czy siak, polecam ją wszystkim anglofilom, jest kopalnią informacji o UK!
Pytania w obu grach są wzięte nie wiem skąd, podejrzewam, że z miejsca, którego nazwa zaczyna się na D, a kończy na A, a w środku jest U i P - nie wierzę, że jest native, który dałby radę przejść tę grę bez problemów. Właściwie to jak myślę o jakiejkolwiek osobie, która dałaby radę odpowiedzieć z łatwością na choć 50% tych pytań, to byłby może laureat OJA lub konkursu kuratoryjnego. Na bank nie native. 

Obie gry kupiłam za grosze na allegro, ale bardzo dawno temu. Komentarze

Popularne posty