Wszystko o IELTS - Speaking

Dzisiejszy wpis jest dla wszystkich, którzy przymierzają się do podejścia do IELTSa, czyli International English Language Testing System. Będzie też przydatny, jeśli macie przygotować kogoś do examu, a nie wiecie, od czego zacząć. 

Jestem świeżo po kursie, więc mam najnowsze newsy i chętnie się z Wami podzielę wiedzą i przydatnymi linkami oraz materiałami. 

Z egzaminów pisemnych przymierzałam się do CPE, o czym już Wam kilkakrotnie wspominałam, ale w praktyce mam za sobą tylko LCCI oraz TOEIC, które są kompletnie innym rodzajem examu niż IELTS czy egzaminy Cambridge. 

Nie będę tu wchodzić w dyskusję na temat tego, który z nich - Cambridge czy IELTS jest bardziej prestiżowy / trudniejszy / popularny itp. Skupię się na jego budowie i wymaganiach egzaminacyjnych. Sami wiecie, jaki zdawać, skoro się chcecie do któregoś przygotować.


Egzamin składa się z 4 części: Speaking, Listening, Writing, Reading. Nie ma Use of English, do którego są przyzwyczajeni miłośnicy examów Cambridge (w tym ja!). Egzamin nie ma też określonego stopnia trudności, w czym przypomina TOEICa. Po prostu kandydat przystępuje i pisze na max swoich aktualnych umiejętności, a w zamian dostaje raport z określeniem poziomu: od 1 do 9. Przy rekrutacji na zagraniczne uczelnie, bo do tego często kandydaci robią IELTSa jest określony minimalny próg (band) znajomości języka, często nie mniejszy niż band 7. Niektóre firmy, w których wymogiem jest znajomość angielskiego też mogą określić swoje wymagania co do poziomu. Tutaj często 5-6 wystarczy, w zależności od zajmowanego stanowiska i zakresu obowiązków.
To jaki cel nam przyświeca przy zdawaniu egzaminu warunkuje też części Writing i Reading na IELTSie, bo są dwie różne, ale o tym powiem szczegółowo przy czytaniu i pisaniu.
Warto też wspomnieć, że nawet jeśli nasz poziom jest doskonały i już dawno w wieku 15 lat mamy CPE, do przystąpienia do IELTSa trzeba mieć ukończone 16 lat, a do tego wyniki są ważne tylko przez 2 lata, dlatego jeśli nie planujecie zdawać go hobbystycznie, tylko w konkretnym celu, miejcie to na względzie. W praktyce niektórzy pracodawcy nie zawsze przywiązują aż taką wagę do tych maksymalnych 2 lat, to też zależy jednak od tego, co kandydat robił po zdaniu examu - czy np. zaszył się w dzikiej głuszy na medytacji i nie miał kontaktu z nikim, czy może pracował albo angażował się w jakieś czynności wymagające używania angielskiego na co dzień.

SPEAKING

Jest to część która może, ale nie musi, wypaść w inny dzień niż wszystkie 3 pozostałe - dowiecie się przy zapisywaniu się na egzamin. Jeśli faktycznie wypada w inny dzień, to może on być przed lub po dniu, w którym zdaje się pozostałe części. 
Mówienie trwa od 11 do 14 minut. Składa się z 3 części

Część 1: trwa 4-5 minut. Jest to taka część typu warm-up. Kandydat ma okazję się przedstawić, usłyszy parę pytań ogólnych, jest to też ta część, w której sprawdzają naszą tożsamość z dowodu lub paszportu. Usłyszymy pytania typu: opowiedz mi o swoim mieście / rodzinie / pracy. Czyli dotyczące bezpośrednio osoby kandydata.

Część 2: 3-4 minuty. Zdający otrzymuje task card, ma minutę na przygotowanie się, może robić notatki. Na karcie będą zawarte główne zagadnienia, które należy poruszyć w swojej wypowiedzi. Następnie prezentuje temat przez max 2 minuty, a potem odpowiada na 1-2 pytania egzaminatora. Pytania często - ALE NIEKONIECZNIE - testują znajomość czasu przeszłego, mogą to być pytania o opis czegoś ze swojego życia: wydarzenia, filmu, który się widziało, wycieczki, zwierzęcia typowego dla danego kraju itp.

Część 3: 4-5 min. Zdający usłyszy więcej pytań powiązanych tematycznie z tematem z zadania drugiego, ale będą to pytania bardziej abstrakcyjne, wymagające zgłębienia i zastanowienia. Np.: Do you think that technology has changed the way we communicate with our friends? Do you think animals should be kept in zoos or not? Jest to dyskusja z egzaminatorem, nie monolog zdającego!

Ocenianie: Przy ocenie egzaminator patrzy na 4 obszary:
  • fluency and coherence
  • lexical resource
  • grammatical range and accuracy
  • pronunciation
Szczegółowe wymagania na poszczególne bandy możecie pobrać i doczytać TU.

A tutaj znajdziecie linki przydatne w przygotowywaniu się do Speakingu:
1 - przykładowy test - speaking part
2 - porady przedegzaminacyjne
3 - mniej więcej to co ja tu napisałam, ale w formie filmiku, w sam raz dla wzrokowców - po angielsku

------------

Listening TU
Writing TU

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty