Wszystko o IELTS - writingAż wstyd się przyznać, ale wcześniejsze części powstały tak dawno, że nikt już chyba o nich nie pamięta...Ale lepiej późno niż wcale :)

Writing trwa 60 minut i składa się z dwóch części. Jak już wspominałam w pierwszym poście o IELTS, writing może być dwojakiego rodzaju: academic lub general.Task 1GENERAL - zajmie 20 minut. Do napisania jest list z prośbą o informacje lub list z wyjaśnieniem sytuacji, np. wyjaśnij, dlaczego nie możesz dłużej uczęszczać na jakiś tam kurs. Format zadania trochę przypomina ten maturalny, tzn. jest zarys sytuacji i kilka punktów do rozwinięcia. Ma składać się co najmniej ze 150 słów. Styl listu może być dowolny - zależy, kto jest adresatem. 

Task 2 - GENERAL - wymaga 40 minut. Jest warty 2 razy więcej punktów niż zadanie 1. Trzeba napisać esej przedstawiający nasz punkt widzenia lub rozprawkę typu wady i zalety czegoś. Na 250 słów. Styl również może być nieformalny. Tematy określiłabym jako tendencyjne, takie typowe z matury rozszerzonej / FCE, w których nie wiadomo często co we własnym języku powiedzieć. Taki urok rozprawek. 


Task 1 - ACADEMIC - zdający otrzymuje różne zestawienia danych typu charts, tables, graphs, diagrams i w przynajmniej 150 słowach ma je opisać. Trwa to 20 minut. Przykład: przedstawić zmiany w cenach mieszkań do wynajmu na przestrzeni lat w danym mieście - na podstawie tabelek. 

Task 2 - ACADEMIC - tu też do napisania esej na co najmniej 250 słów. Ma to być esej w stylu formalnym, przedstawiający punkt widzenia zdającego na podany temat: agree or disagree, advantages & disadvantages, problem and solution, discuss two views plus your opinion, two-part questions - to ostatnie to 2 nawiązujące pytania, na które trzeba odpowiedzieć. 40 minut. Również 2x więcej punktów można otrzymać za to zadanie, niż za zadanie 1. 

Tutaj KLIK  znajdziecie szczegółowe wytyczne z wymaganiami na poszczególne bandy dla zadania pierwszego, a tu KLIK dla drugiego, wspólne i dla General i dla Academic - różnice wyszczególnione są w tekście.


Użyteczne linki:


  • paper przygotowany przez British Council do poćwiczenia Academic Writing KLIK
  • interaktywne narzędzie do planowania eseju KLIK
  • przykładowy test do Academic Writing KLIK
  • przykładowy test do General Writing KLIK
  • krótki poradnik w formie filmiku dla kochających obrazki KLIKSpodziewajcie się jeszcze Readingu w niedalekiej przyszłości :)

Komentarze

Popularne posty